تکنیک های جالب مدیریت زمان

طراحی
اگر شما فردی هستید که به مدیریت زمان بسیاری می‌دهید بهتر است به تکنیک های زیر توجه کنید. این تکنیک ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید زمانتان را مدیریت کنید. از طرفی لیستی که ما برای شما تهیه کرده‌ایم فهرستی از تکنیک های آسان و قابل اجرا می‌باشد که شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

۱ـ یک لیست تهیه کنید.

شما نمی‌توانید روش مدیریت زمانی را پیدا کنید که از لیست استفاده نکند. شما تمام آنچه که می‌خواهید انجام دهید را نمی‌توانید در ذهنتان حفظ کنید و ممکنن برخی را از یاد ببرید یا از مسیر هدفتان به کلی دور شوید. یک لیست ساده از کارهایی که باید انجام دهید، افرادی که با آن‌ها در تماس هستید و به طور کلی برنامه یک هفته یا یک ماه آینده خود را بنویسید.
پس آنکه لیست را تهیه کردید شروع به اولویت بندی کنید. این اولویت بندی تا جایی که لیست به انتها برسد، ادامه دهید.

۲ـ در ابتدا کارهای مهم را انجام دهید.

شما نباید کارهای مهم را به بعد واگذار کنید. در ابتدا وظایف مهم را شروع کنید. حتی اگر به انجام کارهای غیر ضروری نرسید و کمی عقب بیفتید، کاهرهای مهمتان را به پایان رسانده اید.

۳ـ برنامه‌ریزی کنید.

حال که لیستی از کارهایتان تهیه کرده‌اید و اولویت هایتان نیز مشخص است بهتر است برنامه‌ای به مدت یک هفته یا یک ماه تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بازدهی بالا تری داشته باشید.
بخاطر داشته باشید طوری برنامه‌ریزی که اگر مشکلی برایتان پیش آمد خیلی در برنامه تان دچار مشکل نشوید زیرا شما از اتفاقات غیر منتظره ای که قرار است پیش بیاید آگاهی ندارید!

۴ـ نه بگویید

برای انجام کامل و دقیق وظایفتان باید یاد بگیرید به هر چیزی که در کارتان اختلال ایجاد کند نه بگویید. هماهنگ کردن کارهای خودتان و درخواست دیگر موجب می‌شود تا عمل‌کرد بهتری داشته باشید.

۵ـ وظایف مشابه را با هم انجام دهید

کارهای مشابه را پشت سر هم انجام دهید. مثلاً اگر قرار است ۳ تماس داشته باشید یا ۲ پست در وبلاگ بگذارید، هر سه تماس را باهم بگیرید و هر سه پست را یکباره آپلود کنید. انجام هر کار به تفکر مختص خود نیاز دارید و اگر کارها را قاطی با یک دیگر انجام دهید، سوییچ شدن تفکرتان خود زمان بر می‌باشد و موجب می‌شود تا کاراییتان کاهش یابد.

۶ـ از جلسات طولانی پرهیز کنید

برای هماهنگی و ایجاد اتفاق نظر و … برگزاری جلسات شاید مناسب باشد اما بهتر است، جلسات را متمرکز تر برگزار کنید. از جلسات طولانی و بحث‌های بیهوده صرف نظر کنید.

اکنون شما با برخی از تکنیک های مدیریت زمان آشنا شدید. وقت آن رسیده تا از آن‌ها استفاده کنید و شاهد تأثیر آن بر بازدهی و عملکردتان باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه