نقشه ذهنی چیست؟

طراحی
شما در مقالات مربوط به مطالعه، حتماً با نام نقشه ذهنی مواجه شده اید. اما نقشه ذهنی چیست؟ در این مقاله سعی می‌کنیم مطالب مفیدی را پیرامون نقشه ذهنی و مفهوم آن بیان کنیم.
نقشه ذهنی چیست؟
نقشه ذهنی یک نمودار است که ایده ها و مفاهیم را که از یک ایده مرکزی آغاز می شود، نشان می دهد. برای ایجاد یک نقشه ذهنی،باید یک موضوع اصلی پیدا کنید و سپس مطالب مرتبط و تصاویر مربوط را به آن اتصال دهید. ایده اصلی باید به صورت یک اندیشه مرکزی در ذهنتان شکل گیرد.
تونی بوازن، مخترع نقشه های ذهن مردم را ترغیب کرد تا با ایجاد نقشه های ذهنی، ذهن را به تلاطم بیندازند. اینکار سبب افزایش قدرت یادگیری در فرد می شود. نقشه های ذهنی به عنوان یک روش موثر برای بهبود قدرت درک و حافظه می باشد.
نقشه ذهنی دارای تعاریف و القاب گوناگونی است و به صورت‌های متفاوتی نوشته می شود. شاید تفاوت‌های اندکی با یک دیگر داشته باشند ولی به طور کل از یک مجموعه هستند.
تفاوت نقشه ذهنی و نقشه مفهومی:
نقشه ذهنی و نقشه مفهومی دو عبارت بسیار مهم در حوضه مطالعه می باشند. این دو شباهت‌های زیادی دارند و در عین حال تفاوت‌هایی هم دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:
به گفته جوزف دونالد نواک، متخصص نقشه های مفهومی، برای رسم نقشه های مفهومی از مربع ها و دایره ها برای اتصال استفاده می‌شود که داخل مربع ها اطلاعات نوشته می شود. این دایره ها همگی باهم در ارتباط هستند و به هم متصل می شوند.
نقشه های ذهنی با استفاده از خطوط و رنگ‌های مختلف تهیه می شوند. نقشه های ذهنی آزادند و و ممکن است تا بی نهایت ادامه داشته باشند. نقشه های ذهنی به فضای کمی احتیاج دارند و می‌توان آن را در یک صفحه حتی خلاصه کرد.
نقشه های ذهنی چه فوایدی دارند؟
شما به راحتی می‌تواند اطلاعات را با نقشه های ذهنی دسته بندی کنید. هنگامی که شما نقشه های ذهنی را ایجاد کردید، یک تصویر بصری از تمام آنچه که می‌خواهید در ذهن داشته باشید، را دارید. به مثال‌های زیر توجه کنید:
طوفان مغزی: وقتی ایده ای در ذهن شما شکل می‌گیرد و در اصلاح طوفان ذهنی رخ می دهد. نقشه های ذهنی به شما کمک می‌کنند تا ایده خود را نوشته و به مرور گسترش دهید تا زمانی که کامل شود.
یاداشت برداری: آیا تابحال از نقشه های ذهنی برای یادداشت برداری استفاده کرده اید؟ به جای نوشتن یک سخنرانی به صورت کلمهبه کلمه از نقشه های ذهنی استفاده کنید. شما می‌توانید توسط نقشه های ذهنی به راحتی هم به سخنرانی گوش دهید و هم یادداشت برداری کنید. حتی اگر شما یک یادگیرنده بصری نباشید اینکار برای شما بسیار مفید است.
تصمیم گرفتن: اگر برای گرفتن تصمیمی دچار مشکل هستید یک نقشه ذهنی ایجاد کنید. مزایا و معایب را بنویسید. دلایلی که دارید را بنویسید. وقتی نقشه ذهنیتان تمام شد متوجه می‌شوید که چه کاری باید انجام دهید.
برنامه ریزی:با استفاده از نقشه های ذهنی حتی می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. هدف خود را مشخص کنید و با استفاده شاخه‌هایی راه‌های برای رسیدن به هدفتان را مشخص کنید.
مراحل نقشه ذهنی:
۱ـ یک موضوع اصلی را انتخاب کنید.
۲ـ زیر شاخه‌های اصلی را مشخص کنید.
۳ـ از رنگ‌ها، فونت ها، تصاویر استفاده کنید تا بهتر بتوانید آنچه را که می‌خواهید مشخص کنید.
۴ـ با استفاده از ذهنتان نقشه را گسترش دهید.
۵ـ ارتباط بین مفاهیم را شکل دهید. 
۶ـ یادتان باشد هر زمان که لازم بود می‌توانید آن را ویرایش کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه