ده روش مطالعه بهتر برای شما

طراحی

نحوه مطالعه یک مسأله شانسی نیست. محققین و روانشناسان سال‌ها در رابطه با این مسأله به تحقیق پرداخته اند.برترین مطالعات در مورد موثرترین شکل مطالعه از دانشگاه‌های اکسفورد، ایندیانا و شیکاگو جمع‌آوری شده است.افرادی که با این روش مطالعه می کنند، راحت‌تر یاد گرفته و مطالب را برای مدت طولانی‌تر به خاطر می سپارند. همچنین با این روش‌ها سرعت مطالعه شما نیز بالاتر می رود.

 

1. تهیه یک برنامه زمانی مشخص

همانطور که شما هر روز ساعات خاصی را به خواب و تغذیه خود اختصاص می دهید، باید ساعات خاصی نیز به مطالعه بپردازید.برنامه زمانی مطالعه شما بستگی به موضوع مطالعه و توانایی شما دارد. برای هر ساعت از کلاس، به 2 ساعت مطالعه نیاز دارید. در‌واقع مطالعه واقعی بعد از کلاس آغاز می شود.

 

2. انتخاب مکان و ساعت مطالعه

محیط اطراف به تمرکز بهتر شما بسیار کمک می کند.میز مطالعه و یا نیمکت کلاس باید در محلی آرام و به دور از هرچیزی که حواستان را پرت می کند، باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که در یک مکان مشخص، شما بهتر تمرکز می کنید. به طور مثال هنگامی که در آشپزخانه حضور دارید، ذهنتان در انتظار غذا است یا هنگامی که روی یک مبل راحت نشسته اید، ذهنتان در انتظار تماشای تلویزیون است. عادت کردن به محل و زمان مشخص سبب بهبود کیفیت مطالعه می شود.

 

3. تجهیز میز مطالعه

میز مطالعه شما باید دارای تمامی وسایلی که برای مطالعه به آن نیاز دارید، باشد. به طور مثال روی میز مطالعه شما باید مداد، پاک کن، خودکار، کاغذ برای یادداشت،ماشین حساب، نوشیدنی و … باشد.اگر خوراکی دارید که در حین مطالعه میل میل می‌کنید بهتر آن را روی میز مطالعه خود قرار دهید و بی جهت مدام به آشپزختنه نروید.

 

4. تنها انگیزه برای رسیدن به موفقیت کافی نیست

آیا تاکنون دیده‌اید یک ورزشکار تنها با داشتن انیگیزه به موفقیت دست پیدا کند؟ البته که نه.آن ها روز تمرین می‌کنند تا بتوانند در رقابت موفق شوند.شما نیز برای کسب نتیجع دلخواهتان باید هر روز به تمرین و تست بپردازید تا برای آزمون مورد نظرتان آماده شوید.

 

5. تهیه یک دفترچه یادداشت

محققان معتقدند که نظم و نمرات بالا رابطه مستقیمی دارند. اینکه شما به راحتی بتوانید چیزی که به دنبال آن هستید را پیدا کنید، بسیار حائز اهمیت است. در دفترچه یادداشت خود برای هر درس یک بخش ویژه و یک بخش تقویم برای هر نیمسال تهیه کنید و در آن تکالیف درسی، نمرات و .. را ذکر کند. سعی کنید برای هر درس بخش جداگانه ای تدارک ببینید.
داشتن تمامی این اطلاعات به موفقیت و مدیریت زمان بسیار کمک می کند. اگر تابحال این کار را انجام نداده اید، باید بدانید زمان بسیار زیادی را از دست داده اید.

 

6.تهیه یک گزارش از عملکردتان

از آنچه که انجام داده‌اید یک گزارش تهیه کنید. دانستن اینکه چه کاری می‌توانید انجام دهید و چه کاری از خود انتظار دارید که انجام دهید، یک گام مؤثر برای رسیدن به اهدافتان می باشد.

 

7.استفاده از فلش کارت ها

فلش کارت ها تنها برای کودکان نیستند. فلش کارت ها یک ابزار برای مطالعه محسوب می شوند. یک طرف کارت واژه مهمی را یادداشت کنید و در طرف دیگر توضیحات مربوط به آن را بنویسید.
این فلش کارت ها را به همراه خود داشته باشید و از آن‌ها در زمان های مرده مثلاً در صف ها، مطب پزشک، وقتی سوار اتوبوس هستید و … استفاده کنید.این کارت ها را با خود در ماشین داشته باشید تا هنگامی که رانندگی می‌کنید یا در رستوران و بانک همراهتان باشد. وقتی آرایش یا اصلاح می‌کنید آن‌ها را به آینه بچسبانید. استفاده از زمان های مرده می‌تواند شما را شگفت انگیز کند. به این راهکار های مهم فک کنید تا کیفیت مطالعه شما بالا برود.

 

8. خلاصه نویسی از دروس

یاد بگیرید از کلاس درس و در حین مطالعه نکته برداری کنید. این یادداشت‌ها مخصوص قبل آزمون می باشد.بدون این یادداشت‌ها شما ناگزیر هستید تمام دروس را قبل از آزمون مرور کنید. مرور هر درس ممکن است از 100 تا 300 کلمه باشد. با نکته برداری شما می‌توانید به سرعت یاد بگیرید. با یادداشت برداری زمان را از دست نمی‌دهید بلکه در وقتتان صرفه جویی می شود.

 

9. افزایش مطالعه سبب افزایش حافظه می‌شود

روانشناسان معتقدند راز یادگیری، مطالعه بیشتر است.
شما باید یک چهارم از وقتی که برای مطالعه یک مطلب قرار می‌دهید را حتی زمانی که می‌توانید بگویید « من این مطلب را می‌دانم »، حفظ کنید. الفبا نمونه‌ای از یاگیری است. شما چگونه الفبا یاد گرفته اید؟ بهترین راه برای یادگیری تکرار آن می باشد. با نوشتن، خواندن، لمس کردن، شنیدن و بیان مطالب می‌توانید آن را تکرار کنید.
در یک مطالعه دانش آموزانی که بیشتر تکرار کردند، چهار برابر بیشتر از دانش آموزان دیگر یاد گرفته اند.

 

10.مرور مطالب

دانش آموزانی که مطالب را مرور نمی کنند، 80٪ آنچه را که در دو هفته اخیر یاد گرفته‌اند، از یاد می برند. اولین مرور مطالب باید بعد از مطالعه صورت گیرد. مرور مطالب می‌تواند یک نوع اقدام محافظتی در برابر فراموش کردن آن چیزی است که یاد گرفته اید. مزد مرور دوره ای مطالب را در جلسه آزمون می گیرید. از این رو حتی اضطراب شما نیز کاهش پیدا می کند.

 

اگرچه این 10 روش مطالعه بسیار مؤثر می‌باشد، اما یکی از مهم‌ترین مولفه های مورد نیاز شما احساس مسئولیت پذیری می باشد.تمامی روش‌ های مطالعه به شما کمک نخواهند کرد اگر خودتان نخواهید.

تلاش کنید تا مؤثر مطالعه کنید به گونه‌ای که مطالعه مانند نفس کشیدن برای شما یک عادت محسوب شود. مطالعه مؤثر می‌تواند سبب بهبود نمرات، دانش بیشتر و اعتماد به نفس بالا شود.

این مهارت ها در زندگی حرفه‌ای و شخصی نیز می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه