کلید موفقیت در یادگیری با ذهنیت رشد

طراحی
رسیدن به موفقیت رؤیای هر دانش آموزی می باشد. برای رسیدن به این رؤیا باید تلاش کنید اما نگران نباشید ما به شما در موفیت کمک می کنیم!
آیا شما نمی‌توانید در امتحانات بهترین نمره را کسب کنید؟ شاید در کوتاه مدت این اتفاق رخ ندهد اما در دراز مدت قطعاً رخ می دهد. برای موفقیت در یادگیری شما احتیاج به یک ذهنیت رشد نیاز دارید.

ذهنیت رشد چیست؟

این اندیشه بیانگر این مطلب است که دانش آموزان باور کنند با تلاش می‌توانند هوش خود را تقویت کنند. آن‌ها باید از راه‌های مختلف یادگیری استفاده کنند و درک کنند که می‌تواند هرچه بهتر یاد بگیرند.
به همین سبب افرادی که دارای ذهنیت رشد هستند، انرژی خود را به جای نگرانی در مورد شکست های قبلی به راه‌های پیشرفت اختصاص می دهد.

ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد:

اختلافات زیادی بین ذهنیت ثابت و اندیشه رشد وجود دارد. کسی که دارای ذهنیت ثابت است معتقد است که شما یا باهوش هستید یا خیر. افرادی که دارای ذهنیت ثابت هستند تمایل دارند از چالش ها اجتناب کنند و به راحتی در مواجه با موانع متوقف شوند. از سوی دیگر، فردی با  ذهنیت رشد، معتقد است تلاش برای موفقیت لازم است و به چالش ها به مانند یک ابزار ارزشمند نگاه می کند.

یادگیری از اشتباهات:

همه ما اشتباهاتی مرتکب می‌شویم اما چیزی که حائز اهمیت است این می‌باشد که از اشتباهاتمان برای بهتر یاد گرفتن استفاده کنیم.
اشتباهات می توانند شما را به  یک یادگیرنده بهتر تبدیل کنند زیرا شما مجبور می‌شوید اشتباهتان را بررسی کنید و مشکل را پیدا کنید. این تلاش سبب توسعه بیشتر ذهنتان می شود.
به عنوان مثال، اگر درسی را بلد نیستید رها کنید چه نصیبتان می شود؟ به احتمال زیاد هیچی. اما اگر هرچه به ذهتان می‌آید را در مورد آن مطلب بیان کنید حتی اگر اشتباه باشد، سلول‌های عصبی ذهنیتان فعال تر می شود. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر مطالعه کنید، بهتر می‌توانید مشکلات را حل کنید و مغزتان قوی‌تر می شود.

۵ مرحله رسیدن به ذهنیت رشد

۱ـ چالش مغز
مغز خود را به چلش بکشید. یکی از بهترین راه‌های به چالش کشیدن مغز تغییر روش های دریافت و جذب اطلاعات می باشد. به عنوان مثال، ترسیم آنچه که  آموخته اید، می تواند به شما در برقراری ارتباط بین مفاهیم ظاهرا غیر مرتبط کمک کند. از طرفی آزمون ها در به چالش کشیدن مغز بسیار مؤثر می باشند.
۲ـ همیشه منتقدانه فکر کن
شما باید توانایی ارزیابی و انتقاد از دروس را در خود تقویت کنید. از یادداشت‌ها برای برداشت خود از مطلب استفاده کنید. همیشه سعی کنید آنچه را که در مورد آن فکر می‌کنید با استلال و شواهد توجیه کنید.
۳ـ با دیگران کار کنید
با دیگران تبادل نظر کنید. افکار یک دیگر را به چالش بکشید. شنیدن دیدگاه های دیگران در مورد یک موضوع می تواند درک شما را نسبت به مطالب بالاتر ببرد.
۴ـ یاد بگیرید چگونه یاد بگیرید
همانطور که ذکر شد از اشتباهاتتان برای یادگیری استفاده کنید. سعی کنید به اشتباهاتتان به عنوان ابزاری برای یادگیری نگاه کنید. صبور و پایدار باشید و پاداش صبرتان اعتقاد داشته باشید.
۵ـ مثبت باشید
دانش آموزانی که معتقدند که موفق خواهند شد احتمال بیشتری دارد که موفقیت شوند. استقامت داشته باشید و تفکر مثبت خود را حفظ کنید. از ذهنیت خود را پرورش دهید.
 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه