چرا برخی بچه‌ها نمی‌توانند تمرکز کنند؟

طراحی
حتماً برایتان پیش آمده که متوجه شدید حواس کودکتان از شما پرت شده است و جملاتی چون به من گوش می دهی؟ چرا چیزی که من گفتمو انجام ندادی؟  را به وی گفته اید.
این اتفاق ممکن است دلایلی داشته باشد که می‌خواهیم آن‌ها را با هم بررسی کنیم.
برخی از مسائل پیرامون موجب می‌شود تا توجه کودک از شما و خواسته شما دور شود. از این رو سعی کنید ببینید توجه کوکتان بیشتر به چه سمتی معطوف می شود.
یکی از دلایل بی توجهی اختلالی به نام  ADHD می باشد. ۸ تا ۱۰ درصد از کودکان بین 3 تا 17 سالهدر ایالات متحده با این اختلال رو به رو هستند. این اختلال سبب می‌شود تا کودکتان به طور مدام همه چیز را فراموش کند و نسبت پیرامون بی توجه باشد.
علایم این اختلال ممکن است در طول زمان تغییر کند و متفاوت باشد. بهتر است حداکثر تا ۶ ماه کودکتان را زیر نظر بگیرید و به رفتار ها و توانایی انام وظایفش دقت کنید.

برخی از علائم ADHD :

به نکات ریز و کوچک توجهی ندارند.
نسبت به تصاویر، صداها و اطلاعات بی‌تفاوت هستند.
رشته افکار خود را گم می کنند.
برای انجام یک کار چند بار باید به وی یادآوری کنید.
تنها انجام یک کار در یک زمان
کندی در پردازش اطلاعات
مکس در مکالمه
و …

راهکار ها:

اگر متوجه شدید که اختلالات گفته شده در فرزند شما وجود دارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک از رفتار ها و عمل‌کرد فرزندتان یادداشت تهیه کنید تا بتوانید متوجه بهبود یا پیشرفت اختلال شوید.
با معلم فرزندتان صحبت کنید. مشکلات کودکتان را با وی در میان بگذایرد. معلمین منبع اطلاعاتی هستند و حتماً با چنین اختلالاتی روبرو بوده اند. زمانی که معلم فرزندتان در جریان مشکل وی باشد۷ سعی می‌کند از روش‌هایی متناسب با اختلال ADHD  برای آموزش فرزندتان استفاده کند.
به کودکتان زمان کافی برای انجام کارها بدهید و هر بار برای انجام آن کار از زمان در نظر گرفته شده اندکی بکاهید.
با والدینی که مشکل شما را داشتند صحبت کنید. از راهکار هایی که آن‌ها استفاده کردند و نتایجی که کسب کردند جویا شوید.

مشکلات تمرکز بسیار رایج هستند و راهکار های مختلفی دارند اما مهم‌ترین اصل برای درمان این اختلالات امید می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه