معرفی رشته کارگردانی تلویزیون

طراحی
تلویزیون رسانه است که بیشترین و متنوع ترین مخاطبان را به خود جذب کرده است. طبعا رسانه ای که چنین حساسیتی دارد، نیاز به متخصصین ویژه خود را دارد. رشته کارگردانی تلویزیون  با هدف تربیت نیروی متخصص، متعهد و خلّاق برنامه‌ساز در جهت سیاست‌های سازمان صدا و سیما ایجاد گردید.

مهارت های رشته کارگردانی تلویزیون:

رشته‌های مرتبط با سیما طبعا سختی خاص خود را دارند. جامعه آماری بالا سبب می‌شود تا حساسیت بر روی متخصصین این رشته بالاتر رود. از این رو ممکن است فشار کاری شدیدی را تحمل کنید.

دروس رشته کارگردانی تلویزیون:

مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی،انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی، تنظیم خانواده و مهارت های زندگی از جمله دروس عمومی و دروس پایه شامل مبانی ارتباطات، مردم شناسی و رسانه‌های تصویری، عکاسی، آشنایی با هنر،تاریخ تلویزیون و فناوری های جدید،آشنایی با فلسفه، پژوهش و نگارش در تلویزیون، تلویزیون زبان و ساختار، درک و بیان بصری، مخاطب شناسی تلویزیون،فلسفه هنر از جمله دروس پایه این رشته می باشد.
دروس اصلی و تخصصی است رشته نیز شامل ابزار شناسی تولید، شناخت عوامل نمایش، گونه شناسی فیلم،مبانی برنامه سازی تلویزیونی، کارگاه تصویر و نور،مبانی تدوین، مبانی برنامه سازی تک دوربینه، گونه شناسی برنامه‌های تلویزیونی،مبانی کارگردانی نمایش، مستند شناسی،موسیقی در فیلم و تلویزیون، مبانی کارگردانی نمایش،مستندشناسی، موسیقی در فیلم و تلویزیون، تدوین دیجیتال، جلوه‌های خاص، کارگاه چند رسانه ای، طراحی و مدیریت تولید، تلویزیون آموزشی و پروژه نهایی می باشد.

بازار کار رشته کارگردانی تلویزیون:

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند پس اتمام دوره کارشناسی جذب سازمان صدا و سیما شوند و یا اقدام به کارگردانی و تولید فیلم کنند.  می‌توان گفت بازارکار این رشته بستگی به میزان توانایی فرد دارد. البته نباید این را نیز نادیده بگیرید که هنرهای سینمایی رغیبان بسیاری دارد و شما باید برای رسیدن به مقصود تلاش فراوان کنید.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز به ادامه تحصیل بپردازید. از این رو می‌توانید در رشته‌های کارگردانی نمایش، تولید سیما، ادبیات نمایشی،بازیگری، تهیه کنندگی، رادیو به ادامه تحصیل بپردازید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه