هنر نه گفتن را بیاموزید

طراحی

نه!
این یک واقعیت ساده است که اگر تعهدات زیادی را به عهده بگیرید ، هرگز نمی توانید همه آن ها را به درستی انجام دهید.  در نتیجه شکننده خواهید و از پس از مسئولیت هایی که دارید بر نمی آیید.
درخواست های مختلف برای انجام وظایف مختلفممکن است ازراه های مختلف چون ایمیل،  نامه  ، شبکه های اجتماعی و ... به دست شما برسد، بنابراین برای پایدار ماندن و به حداقل رساندن استرس ، شما باید هنر نه گفتن را آرام آرام یاد بگیرید؛هنری که بسیاری از مردم با آن مشکل دارند.
چرا نه گفتن اینقدر سخت است؟ خوب ، برای شروع ، می تواند شخصی را که به او نه می گویید صدمه ببیند ، عصبانی شود یا ناامید گردد و این معمولاً برای شما جالب نیست.همچنین شاید در آینده امیدوار باشید که با وی همکاری کنید یا از او چیزی بخواهید و نه گفتن ممکن است فرد را به اشتباه انداخته و در مورد شما حس بدی پیدا کند. در اینجا 10 نکته مهم برای یادگیری هنر نه گفتن آورده شده است:
1.    وقت خود را ارزش گذاری کنید: تعهدات خود را بدانید و ارزش زمان خود را بشناسید. آنگاه ، وقتی شخصی از شما بخواهد بخشی از وقت خود را به یک تعهد جدید اختصاص دهید ، می دانید که به راحتی نمی توانید این کار را انجام دهید. به آنها بگویید: من همین الان نمی توانم ... باید ابتدا کارهایی که برنامه ریزی کرده ام را انجام دهم.
2.    اولویت های خود را بدانید :حتی اگر شما یک اوقات فراغت دارید (که برای بسیاری از ما نادر است) ، آیا می خواهید با پذیرفتن تعهدات دیگر این زمان را صرف کنید یا با خانواده بگذرانید؟ برای خودم می دانم که تعهدات بیشتر به معنای وقت کمتری با همسر و فرزندانم است که برای من مهمتر از هر چیزی هستند.
3.    تمرین گفتن نه : تمرین کردن همیشه موثر است. گفتن نه و راحت تر بیان نمودن آن بستگی به میزان تمرین شما داردگاهی تکرار یک کار اطرافیان را نیز متوجه خواست شما می کند.
4.    وقت عذرخواهی نیست: یک روش معمول برای شروع این کار استفاده از جمله متاسفم اما... است زیرا مردم فکر می کنند مودبانه تر به نظر می رسند. اگرچه ادب مهم است اما عذرخواهی فقط شما را ضعیف تر نشان می دهد. شما باید در محافظت از وقت خود محکم باشید.
5.    توقف در حال خوب : باز هم ، مؤدب بودن مهم است ، اما با گفتن بله ، به شما آسیب وارد می شود. اگر مردم وقت شما را به آسانی به دست بیاورند مدام به این کار ادامه می دهند. اما اگر برای خود اصولی تعبیه کنید به مرور متوجه خواهند شد که وقت شما برایتان ارزشمند است.
6.    به رئیس خود بگویید نه : گاهی اوقات احساس می کنیم که باید به رئیس خود بله بگوییم  چون آنها رئیس ما هستند و اگر نه بگوییم ممکن است به نظر برسد که نمی توانیم کار را انجام دهیم. این یک استدلال رایج است. اما در حقیقت ، برعکس است ، به رئیس خود توضیح دهید که با تعهدات بیش از حد ، بهره وری شما تضعیف می شود و تعهدات موجود خود را به خطر می اندازید. اگر رئیس شما اصرار دارد كه شما پروژه را به عهده بگیرید ، از لیست پروژه یا لیست وظایف خود فراتر رفته و از او بخواهید كه اولویت بندی خود را دوباره انجام دهد توضیح دهید که نمی توانید همزمان پروژه ها را مدیریت کنید.
7.    پیشگیری: پیشگیری از درخواست ها بسیار ساده تر از گفتن نه به آنها است. اگر می دانید که به احتمال زیاد درخواست هایی انجام می شود ، قبل از اینکه چیزی از شما بخواهند بگویید که وقتتان پر است.
8.    انجام در زمان دیگر:  بجای جواب فوری گاهی می توانید بگویید در خواست شما را بررسی می کنم اگر زمان خالی داشته باشم به شما اطلاع می دهماین کار هم به شما زمان بررسی تعداتتان را می دهد و هم به درخواست طرف مقابل توجه کرده اید. سپس ، اگر نمی توانید این درخواست را انجام دهید ، به سادگی به آنها بگویید: من بررسی کرده ام متاسفانه زمانی برای انجام کار شما ندارم. 
9.    شاید بعد :گاهی نیز می خواهید آن کار را انجام دهید اما زمانی ندارید، در این شرایط بگویید: الان زمان خالی ندارم و نمی توانم به درخواست شما رسیدگی کنم اما اگر بعدا به من یادآوری کنید شاید بتوانم.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه