چگونه برای انجام کار بهتر تمرکز کنیم؟

طراحی

ما در دنیایی از حواس پرتی های مختلف زندگی می کنیم. مهم نیست الان کجا هستید ، همیشه حواس پرتی ها وجود خواهند داشت. همکاران و دوستان شما همیشه در مورد پیام ها، تلفن ها و ... با شما صحبت می کنند و حتی اگر سعی کنید مکانی آرام پیدا کنید ، همیشه شخصی یا تلفن همراه وجود دارد که در حال زنگ خوردن یا هشدار است.
با وجود این همه حواس پرتی ، تمرکز روی چیزی برای مدت طولانی بسیار دشوار خواهد بود و همیشه چیزی هست که ذهن شما را از آنچه که میخواهید انجام دهید دور کند.
بنابراین چگونه باید تمرکز بهتری داشته باشیم؟ و کارهایی که میخواهیم انجام دهیم را به درستی انجام دهیم؟ 

1. به خاموش کردن دستگاه های خود عادت کنید

بله ، می دانم که این کار برای اکثر مردم سخت است.چرا که  ما معتقدیم دستگاه های ما آنقدر برای زندگی حیاتی هستند که فکر خاموش کردن آنها باعث می شود احساس ناامنی کنیم. واقعیت این است که آنها چندان حیاتی نیستند و جهان در سی دقیقه آینده به پایان نمی رسد.
بنابراین آنها را خاموش کنید. شاید حتی باتری موبایلتان نیز از شما تشکر کند! حالا بهتر می توانید تمرکز کنید.
لازم نیست این کار را خیلی طولانی انجام دهید. شما می توانید در یک قالب زمانی سی دقیقه ای برای خود تنظیم کنید. مثلا شما یک کار مهم دارید که باید تا زمان ناهار آن را تکمیل کنید. دستگاه تلفن همراه خود را بین ساعت 10تا 11 صبح خاموش کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.
اگر قبلاً این کار را نکرده باشید ، در ابتدا احساس خوبی نخواهید داشت. مغز شما با شما می جنگد. فکرهای مختلفی به سراغتان می آید مثلا فکر می کنید رئیستان بسیار عصبانی است و در تلاش است تا با شما تماس بگیرد و ... هیچکدام از این موارد درست نیست ، اما مغز شما قصد دارد با شما بجنگد. پس خود را برای مبارزه آماده کنید.
با گذشت زمان و تکرار خاموش کردن ، مغز شما کمتر خواهد جنگید. هنگامی که دستگاه خود را بعد از انجام کار روشن می کنید، متوجه می شوید که جهان به پایان نرسیده است ، شما یک مشتری مهم را از دست نداده اید و تنها چند خبرنامه الکترونیکی ، تأیید سفارش آنلاین که قبلاً انجام داده اید و یک پیام متنی از مادرتان که از شما خواسته است در مورد شام آخر ،را از دست داده اید.

2. یک لیست پخش با آهنگ های مورد علاقه خود ایجاد کنید

بسیاری از ما با استفاده از نوعی سرویس پخش موسیقی به موسیقی گوش می دهیم و از آهنگ های خودمان یک لیست پخش داریم. این بدان معنی است که می توانیم لیست پخش را برای اهداف خاص ایجاد کنیم.
ما می توانیم لیست های پخشی ایجاد کنیم تا به ما برای تمرکز روی کار کمک کنند. موسیقی بی کلامی را انتخاب کنید که سرعت آن کم باشد. موسیقی هنرمندانی چون بن بامر ، ایلان بلوستون یا اندرو بایر سرعت مناسبی دارد.
هر وقت می خواهید وارد کارهای عمیق و متمرکز شوید ، به آن لیست پخش گوش دهید. چه اتفاقی می افتد؟ وقتی که شما به لیست پخشتان همزمان با کار گوش می دهید تمرکز مغزتان بالاتر رفته و به زودی مغز شما ارتباط می می گیرد در نتیجه روی کاری که می خواهید انجام دهید متمرکز می شوید.

3.مکانی برای تمرکز داشته باشید

اگر روی میزتان غذا می خورید و همزمان در شبکه های اجتماعی گشت و گذار می کنید، تمرکز خود را از دست خواهید داد. یکی از راهه ای درک مغز شما برای درک زمان کار ، استفاده از همان مکان در هر زمان فقط برای کاراست.
این می تواند یک مکان آرام در دفتر شما باشد ، یا این می تواند یک کافی شاپ مخصوص باشد که شما به طور خاص برای کارهای متمرکز استفاده می کنید. در نهایت  چیزی که مهم است این است که مکانی را برای تمرکز کردن روی کار داشته باشید.
درست مانند داشتن یک لیست پخش برای گوش دادن به هنگام تمرکز ، داشتن یک مکان فیزیکی که همان کار را انجام می دهد. در واقع شما را در چارچوب درست ذهن قرار می دهد تا بیشتر متمرکز شوید.
هنگامی که مکان مناسبی برای انجام کارهای متمرکز خود پیدا کردید، فقط کارهای خاص را در آنجا انجام دهید. هرگز گشت و گذار نکنید ، هرگز خرید آنلاین نکنید. فقط کار خود را انجام دهید و سپس ترک کنید .اینگونه شما مغز خود را آموزش می دهید تا کار را با آن محیط انجام دهید.
اگر نیاز به برقراری تماس تلفنی دارید ، به یک ایمیل یا پیام پاسخ دهید ، به بیرون بروید و این کار را انجام دهید. این مکان محل کار ویژه شماست و این همان چیزی است که شما از آن می خواهید.همچنین سعی کنید برای امور دیگر چون مدیتیشن نیز همیشه از یک مکان و از یک لیست پخش مشخص استفاده کنید.

4.بلند شوید و حرکت کنید

ما انسان ها محدودیت را دوست نداریم. اینکه چه مدت زمان می توانید در یک جا تمرکز داشته باشید بستگی به شخص شما دارد. می تواند بین بیست دقیقه تا حدود دو ساعت باشد. با تمرین ، می توانید این میزان را بیشتر کنید ، اما زمان لازم است و تمرین زیادی می طلبد.
وقتی احساس می کنید دیگر نمی توانید تمرکز کنید ، از جایی که هستید بلند شوید و حرکت کنید. به پیاده روی بروید ، حرکت کنید و هوای تازه دریافت کنید. 

اگر در جلوی صفحه نمایش گزارشی می نوشتید ، از صفحه نمایش خود دور شوید و از پنجره بیرون بروید و از این منظره شکرگذاری کنید. در پارک محلی قدم بزنید ، یا در محل کار خود قدم بزنید. شما باید محرک های کاملاً متفاوت به مغز خود بدهید.
مغز شما مانند عضله است. یادتان باشد مثلا اگر با فتوشاپ کار می کند بعد به سراغ شبکه های اجتماعی می روید به مغزتان استراحت نمی دهید چرا که هنوز هم بخشی از مغز شما مشغول پردازش اطلاعات است. اگرچه در حال انجام یک تمرین متفاوت هستید ، اما هنوز هم فعالیت می کنید. بدین ترتیتب بهتر است بین کارهای بصری مثلا با یک همکار گفتگو کنید.

کلام آخر

آموزش مغز برای بهتر شدن در تمرکز دشوار نیست ، اما شما نیاز به تمرین زیادی دارد. شما باید هدف خود را متمرکز کنید و با خود سختگیر باشید.
در تقویم خود زمان بگذارید و به همکاران خود بگویید که شما برای چند ساعت از دسترس خارج خواهید شد. با تمرین و کمی وقت ، به زودی خواهید دید که می توانید در برابر وسوسه ها مقاومت کرده و بهتر تمرکز کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه