معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

طراحی
رشته علم اطلاعات و دانش شناسی یکی از رشته‌های گروه علوم انسانی می باشد. این رشته نسبت به سایر رشته‌ها بسیار ناشناخته مانده اما رشته ای بسیار وسیع و پر کاربرد می باشد. هدف این رشته سازماندهی ، گردآوری و مدیریت اطلاعات می باشد. در‌ واقع  می‌توان گفت این رشته جایگزین رشته کتابداری می باشد.

مهارت های رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

همانطور که گفته شد کتب، اطلاعات و … اساس  رشته علم اطلاعات و دانش شناسی می باشند. بنابراین شما باید به روز بوده و به کتاب خوانی و مطالعه علاقه داشته باشید. از طرفی باید دارای توانایی مدیریت، بررسی بوده و از دقت و توجه بالایی برخوردار باشد.

دروس  رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

دروس این رشته نیز به مانند سایر رشته‌ها از دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی تشکیل می شود. دروس عمومی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی شامل مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی،تاریخ وتمدن اسلامی، آشنایی با منابع اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی،تربیت بدنی و دروس پایه شامل واژه پردازی ۲، رياضيات پيش دانشگاهی،روانشناسی عمومی،مبانی فلسفه، تاريخ ادبيات ايران، تاريخ ادبيات جهان، مبانی رايانه و اصول برنامه نويسی، مقدمات زبانشناسی عمومی، زبان عربی، واژه پردازی، رياضيات عمومی و … می باشد.
دروس اصلی و تخصصی این رشته نیز شامل اداره كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی،روش تحقيق و گزارش نويسی،مبانی اطلاعات و ارتباطات،کاربرد اینترنت در کتابخانه ها،سازماندهی منابع اطلاعاتی، مجموعه سازی، مرجع شناسی عمومی، اصول كار مرجع، مواد و خدمات كتابخانه برای كودكان و نوجوانان،مقدمات كتابداری و اطلاع رسانی، تاريخ تحول كتابخانه ها و … می باشد.

بازارکار  رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز و نهادهای مختلفی مشغول به کار شوند. از  جمله این مراکز می‌توان به کتابخانه‌های خصوصی و عمومی، آموزش و پرورش، مراکز پژوهشی دولتی و خصوصی، مراکز آرشیو، محل های آشیو و نگهداری هرگونه اطلاعاتی اعم از کتاب، عکس، فیلم و … اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت برای پیشرفت در این رشته باید در حیطه ای تمایل به کار دارید، از اطلاعات و مهارت بالایی برخوردار باشید.

گرایش کارشناسی ارشد:

در مقطع کارشناسی ارشد شما می‌توانید در ۴ گرایش رشته علم اطلاعات و دانش شناسی با عنوان های مدیریت اطلاعات، مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی، مطالعات کتابخانه‌های عمومی، مدیریت کتابخانه‌های دیجیتال و همچنین در رشته‌های علم سنجی، مطالعات آرشیوی، مدیریت و سازماندهی نسخه های خطی، دانشنامه نگاری به ادامه تحصیل بپردازید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه