۱۰ مزیت مدتیشن که ممکن است درباره آنها چیزی ندانید.

طراحی

همه ما شنیده ایم که مدتیشن یا مراقبه برای ما خوب است، اما شاید دقیقاً مطمئن نباشیم چرا. حقیقت این است که شما می توانید بسیاری از فواید مستقیم و غیرمستقیم مدیتیشن را  تجربه کنید و در این پست قصد داریم به ۱۰ مورد از فواید مدتیشن بپردازیم که شاید از آنها بی اطلاع باشید.

قبل از شروع، به یاد داشته باشید که این مزایا در بهترین حالت از طریق یک تمرین مدتیشن منظم بوجود می آیند. اگر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز و ۵ روز در هفته مدیتیشن کنید به مراتب بیشتر مزایای آن را تجربه خواهید کرد تا اینکه فقط یک بار و به مدت ۳۰ دقیقه به خودتان فشار بیاورید.

۱- سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

یکی از مهمترین مزایای مدیتیشن این است که آرامش بخش است. در حالی که مطمئناً این واقعیت دارد (و احساس بسیار خوبی دارد ) تعدادی مزیت های دیگری هست که می تواند در نتیجه این آرامش بوجود بیاید. یکی از این موارد سیستم ایمنی قوی تر است. استرس و اضطراب سیستم ایمنی بدن ما را ویران می کند و ما را مستعد ابتلا به انواع بیماری ها بخصوص در زمستان می کند. تدوام یک مدیتیشن منظم، میزان مواد شیمیایی مرتبط با استرس را در بدن کاهش می دهد و همچنین باعث می شود که ما برای مقابله با استرس، به سمت استراتژی های مقابله ی ناسالم نرویم.

۲- باعث بهبود باروری می شود

درست همانطور که استرس روی سیستم ایمنی ما تأثیر منفی می گذارد، می تواند روی باروری زنان نیز تأثیر بگذارد. دانشمندان از ارتباط دقیق بین استرس و مسائل باروری مطمئن نیستند، با اینحال، کسانی که در تکنیک های کاهش استرس شرکت داشتند، به احتمال زیاد راحت تر باردار می شوند.

۳- شرایط ناشی از استرس را بهبود می بخشد

شرایط ناشی از استرس منجر به ابتلا به بیماری های قلبی و IBS می شود. در حالی که ناگفته پیداست که مدیتیشن به تنهایی ضامن سلامتی نیست (سایر عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی نقش بزرگی دارند)، ذهن و بدن عمیقاً در ارتباط هستند. وقتی احساس استرس می کنیم، یک واکنش فیزیولوژیکی داریم که می تواند در طولانی مدت بر سلامتی ما تأثیر بگذارد. مراقبه در زمان استرس می تواند به کاهش علائم جسمی تشدید شده از استرس کمک کند.

۴- باعث افزایش باور پذیری می شود

هنگامی که مراقبه می کنیم، افکار خود را از کنترل بیشتری می کنیم. بخش مهمی از مراقبه حول محور توجه نكردن به افكارمان بدون پیش داوری در مورد آنها یا گرفتار شدن در آنها یا تعبیرشان می چرخد. این به ما کمک می کند تا دیدگاه متفاوتی در مورد گفتگوی درونی خود ایجاد کنیم، درک بیشتری از خودمان داشته باشیم و تمرین کنیم بدون اینکه به آنها معنا دهیم و یا قضاوت کنیم افکار و احساسات خود را مورد توجه قرار دهیم.

۵- باعث افزایش اعتماد به نفس می شود

اعتماد به نفس ما براساس تفکراتی هست که در مورد خودمان داریم، بنابراین همانطور که مراقبه به ما در پذیرش خودمان کمک می کند، برای داشتن عزت نفس نیز کار می کند. وقتی افکار منفی یا احساسات نسبت به خودمان هنگام مدیتیشن به وجود می آیند، ما در لحظه به سادگی متوجه آنها می شویم. با گذشت زمان، این باعث می شود که بتوانیم گفتگوی درونی منفی را در خارج از مراقبه نیز کنترل کنیم.

۶- باعث بهبود روابط شما می شود

مدیتیشن می تواند از دو طریق به بهبود روابط ما کمک کند : اول، زمانی برای ارتباط مجدد با خودمان را فراهم می کند. هرچه آرامش و خود باوری بیشتری داشته باشیم، می توانیم در کنار سایر افراد بهترین خودمان باشیم. ثانیا، مدیتیشن همچنین به رشد آگاهی ما از اتفاقاتی که ممکن است در اطراف روابطمان بگذرد کمک می کند. علاوه بر توجه به افکار و احساسات درباره خود، مراقبه این امکان را برای ما فراهم می کند که اتفاقاتی را که در اطراف دیگران هست نیز از منظر دیگری ببینیم.

۷- این باعث افزایش خلاقیت می شود

خلاقیت توسط تعدادی از عوامل داخلی و خارجی ایجاد می شود. هرچه باشد، نتیجه این است که معمولاً در الگوهای فکری خاصی گیر می کنیم و قادر به گذر از آنها نیستیم. هنگامی که ما در تلاشیم تا یکی از این بلوک های فکری را بشکنیم، مدیتیشن مانند ضربه زدن به دکمه تنظیم مجدد است. وقتی از این الگوهای دور می شویم، ما با آنها کنار می آییم و حرکت در کنار آنها را آسانتر می کنیم.

۸- تسکین درد

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن ممکن است برای تسکین درد موثر باشد. در این مطالعه، افرادی را آموزش دادند تا بر روی احساسات قسمتهای خاصی از بدن خود تمرکز کنند، بنابراین محققان معتقدند افرادی که از شرایط مزمن رنج می برند، می توانند خود را آموزش دهند تا "حجم درد را کاهش دهند".

۹- تمرکز را بهبود می بخشد

مدیتیشن اساساً عملی تمرکزی است. وقتی یاد بگیریم که روی نفس خود متمرکز شویم، متوجه می شویم که وقتی در افکارمان گرفتار می شویم تمرکزمان را به نفس خود باز گردانیم. با مدیتیشن منظم، ما نیز عادت می كنیم كه در هنگام حواس پرتی، توجهمان را به سمت كار مورد نظر برگرداندیم.

۱۰- احساس "تمامیت" را تقویت می کند

این احتمالاً دشوارترین فایده مدتیشن برای تعریف است، زیرا تا زمانی که آنرا تجربه نکرده اید، توضیح آن دشوار است. قدرت خرج کردن حتی چند دقیقه در روز برای اتصال به بدن و ذهن خود را نباید دست کم گرفت. با انجام این کار، این حس ذاتی را به وجود می آورد که می توان از آن به عنوان یکتایی، ثبات، حس چشم انداز یا ارتباط خود با خود یاد کرد. در دنیایی که بیشتر وقت ما صرف تمرکز روی فعالیت های خارجی می شود، صرف چند دقیقه برای ارتباط مجدد با احساسات درونی ما می تواند تجربه ما از جهان را تغییر دهد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه