اهمیت مدیریت زمان در محل کار

طراحی
مدیریت زمان، روند برنامه ریزی و کنترل آگاهانه از زمان صرف شده برای فعالیت های خاص است تا کارها دقیق تر از قبل انجام شود. این کار به شما کمک می‌کند تا بازدهیتان افزایش یابد و در کار و زندگی خود به تعادل برسید.

اگر از مدیریت زمان استفاده نکنید چه اتفاقی می افتد؟

از دست دادن زمان
کاهش کیفیت کارها
استرس
کاهش اعتبار حرفه‌ای
عدم تعادل کار و زندگی

مزایای مدیریت زمان در محل کار

مدیریت زمان در محل کار می‌تواند دارای مزایای بسیاری باشد که به چند مورد اشاره می کنیم.
تحویل کار در زمان
وقتی شما زمانتان را مدیریت کنید، کار را در مدت زمانی که تعیین کرده‌اید به پایان می رسانید. همچنین به بهترین شکل کار خود را مدیریت می‌کنید و با اتمام کار مغز شما به دنبال فعالیت جدید می رود.
ارائه کیفیت بهتر کار
افرادی که از مدیریت زمان و زمانبندی برای انجام کارها استفاده می کنند، کیفیت بالاتری برای کار ارائه می دهند. اولویت بندی کارها به شما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری داشته و کارها را بهتر انجام دهید.
بهره وری بهتر
بر هیچ کسی پوشیده نیست که مهارت های مدریت زمان به شما کمک می‌کند تا کارآتر بوده و کارها را در اسرع وقت انجام دهید. همچنین مدیریت زمان به شما کمک می‌کند تا در ابتا کارهای مهم و فوری را شناسایی و انجام دهید.
اضطراب و استرس کمتر 
برخی از اوقات کارکنان با ایجاد فشار کاری زیاد سعی می‌کنند وظایف خود را به درستی انجام دهند اما اینکار موجب به خطر افتادن سلامتی شما می شود.استرس بیش از حد و فشار خون بالا می تواند منجر به بیماری های قلبی، افسردگی، چاقی و ...شود. مدیریت زمان با ایجاد برنامه‌ریزی از استرس شما می کاهد.
بهبود کیفیت زندگی
مهارت های مدیریت زمان با ایجاد برنامه کاری دقیق به زندگی شما نیز کمک می کند. شما اگر بتوانید، وظایف کاری خود را به درستی انجام دهید، می‌توانید تمرکز بیشتری بر زندگی شخصی خود داشته و احساس آرامش بیشتری داشته باشید.
فرصت های بیشتر و رشد حرفه ای
زمانی که شما وظایف کاریتان را به درستی و در زمان مناسب به اتمام برسانید، از شهرت خوبی در حیطه کاریتان برخوردار می شوید. این شهرت کاری فرصت های کاری جدید را پیش رویتان قرار می دهد.

گام های مدیریت زمان:

شما با تمرین و انجام گام های زیر می‌توانید به خوبی زمانتان را مدیریت کنید.
نقشه:
برنامه‌ریزی نقش مهمی در مدیریت زمان دارد. شما باید یک برنامه منطقی برای خود بریزید؛ نه خیلی به خود سخت بگیرید و نه خیلی راحت. سعی کنید یک روال منطقی را دنبال کنید. ایده مدیریت زمان به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب برای انجام تمامی کارها را داشته باشید. بایر تریسی، یکی از بهترین فروشندگان، یک بار گفت: "هر دقیقه که در برنامه ریزی صرف می کنید، 10 دقیقه در اجرای آن ذخیره می شود؛ اینکار به شما کمک می‌کند تا یک درصد بازگشت انرژی داشته باشید."
اولویت بندی:
اولویت بندی وظایف کلید موفقیت مدیریت زمان است. گفته می شود، بسیاری از کارکنان روز خود را با وظایف بی اهمیت یا چیزی که می توانند به راحتی بعدا اجرا شوند، آغاز می کنند. اولویت بندی به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چیز هایی مهم نیست. بنابراین وظایف مهم روزانه خود را شناسایی کنید.
انجام چندکار همزمان:
انجام دادن چند کار به طور همزمان سبب می‌شود تا زمانتان به هدر رفته و هیچکدام از کارها را به درستی انجام ندهید. بهترین راه برای استفاده درست از زمان انجام یک کار در یک زمان است. در این صورت شما تمرکز بیشتری خواهید داشت.
پایان حواس پرتی:
زمان های ارزشمند زیادی را صرف صحبت‌های غیر مرتبط با همکاران، چک کردن گوشی و صفحه های اجتماعی، تماس های تلفنی و … می شود. سعی کنید حواس پرتی های این چنینی را در زمان کار خود ترک کنید و برای آن‌ها زمان های جدایی در نظر بگیرید.
از یک نرم‌افزار مدیریت زمان استفاده کنید:
بسیاری از مدیریان از نرم افزارهایی برای مدیریت پروژه استفاده می کنند. اگر مدیران شما از این نرم‌افزارها استفاده نمی کنند، خودتان حتماً به سراغشان بروید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه