۱۴ روش برای پرورش عادت به مطالعه در طول زندگی

طراحی

"خوبی عادت کردن به مطالعه این است که تقریباً برای همه بدبختی های زندگی پناهگاهی برای خود می سازید." - دبلیو سامرست موگام

 پس از "کاهش وزن" ، "ترک کردن" و "عاشق شدن" ، "بیشتر خواندن" یکی از مهمترین اهدافی است که بسیاری از افراد برای خود تعیین می کنند و به درستی چنین است: یک کتاب خوب می تواند بسیار رضایت بخش باشد، می تواند چیزهایی را که فراتر از افق دید شما قرار دهد به شما نشان دهد و به شما بیاموزد و می تواند شخصیت هایی را به گونه ای واضح ایجاد کند که حتی احساس کنید که واقعاً آنها را می شناسید.

اگر خواندن عادتی است که به آن علاقمند هستید، روش های مختلفی برای پرورش آن وجود دارد.

اول، اگر کتاب خوبی در دست دارید ، خواندن بسیار لذت بخش تر می شود. اگر کتاب شلوغ (یا کتابی بسیار دشوار) در دست دارید و خود را مجبور می کنید آنرا بخوانید، به نظر می رسد که کار درستی نیست. اگر این اتفاق برای چندین روز پشت سر هم افتاد، تصمیم بگیرید که کتاب را رها کنید و مطلبی را پیدا کنید که واقعاً دوستش دارید.

به غیر از این ، این نکات را امتحان کنید تا  عادت به مطالعه را در طول زندگی خود بوجود بیاورید:

 • تنظیم زمان 
شما باید حداقل در هر روز زمانی را تنظیم کنید که حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه مطالعه کنید. در این زمان ها مهم نیست چه چیزی را می خوانید. به مطالعه کتاب در هنگام صبحانه و ناهار عادت کنید( حتی اگر مجبور شوید به تنهایی غذا بخورید) و حتی وقتی به رختخواب می روید کتاب بخوانید، این یک شروع عالی است و به خودی خود یک عادت عالی در خواندن روزانه بوجود خواهد آورد. اما کارهای بیشتری وجود دارد که می توانید انجام دهید.

 • همیشه کتاب داشته باشید 

هر کجا که می روید، با خود کتاب ببرید. من وقتی از خانه خارج می شوم، همیشه اطمینان حاصل می کنم که گواهینامه رانندگی، کلیدها و کتاب خود را  همراه داشته باشم.  کتاب همیشه با من در اتومبیل هستند و من آن را  دفتر و حتی سر قرارها می برم، تقریباً به هر کجا که می روم، مگر اینکه بدانم که قطعاً وقتی برای خواندنش ندارم (مثلا زمان تماشای فیلم). اگر زمانی وجود دارد که باید منتظر بمانید (مانند مطب پزشک )، کتاب بخوانید. راه بسیار خوبی برای گذراندن زمان است.

 • لیست تهیه کنید

لیستی از تمام کتابهای عالی را که می خواهید بخوانید نگه دارید. می توانید این کار را در یک دفترچه جیبی، در صفحه اصلی شخصی خود و یا در هر کجا انجام دهید. هر زمان که درباره یک کتاب خوب، بصورت آنلاین یا حضوری می شنوید، به لسیت خود اضافه کنید. یک لیست در حال خواندن و نخوانده داشته باشید.

 • ترفند فنی 

 یک حساب Gmail برای لیست کتاب خود ایجاد کنید و هر بار که درباره یک کتاب خوب می شنوید، آنرا به آدرس ایمیل ارسال کنید. اکنون صندوق ورودی شما لیست خواندن شما خواهد بود. هنگامی که کتاب را خواندید، آن را در بصورت "انجام شده" ثبت کنید. اگر می خواهید، حتی می توانید به پیام (به همان آدرس) با یادداشت های مربوط به کتاب پاسخ دهید و آن موارد در همان موضوع مکالمه قرار می گیرند، بنابراین اکنون حساب Gmail شما نیز گزارش خواندن شماست.

 • یک مکان آرام پیدا کنید 

 مکانی را در خانه خود پیدا کنید که بتوانید در یک صندلی راحت بنشینید و با یک کتاب خوب و بدون ایجاد مزاحمت مطالعه کنید. نباید تلویزیون یا رایانه ای در نزدیکی صندلیتان باشد تا حواس پرتی را به حداقل برسانید و هیچ موسیقی پخش نشود یا اعضای خانواده و هم اتاقی های پر سر و صدایی نداشته باشید. اگر جایی مثل این ندارید، یکی را ایجاد کنید.

 • استفاده از تلویزیون / اینترنت را کاهش دهید 

 اگر واقعاً می خواهید اطلاعات بیشتری بخوانید، سعی کنید استفاده از تلویزیون را کاهش دهید. این ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد. با این وجود، هر دقیقه ای که استفاده از اینترنت یا تلویزیون را کاهش می دهید، می توانید برای مطالعه استفاده کنید. این می تواند ساعت های مطالعه کتاب را ایجاد کند.

 • برای فرزندتان بخوانید 

اگر فرزندان دارید، باید برای آنها بخوانید. ایجاد عادت خواندن در فرزندان شما بهترین راه برای اطمینان از خواندن کتاب در هنگام بزرگسالی آنهاست... و به آنها کمک می کند تا در زندگی خود نیز موفق تر باشند. برخی از کتاب های بزرگ کودکان را پیدا کنید و برای آنها بخوانید. در عین حال، شما در حال ایجاد عادت مزالعه در خود هستید ... و همچنین زمان با كیفیت تری را با فرزند خود می گذرانید.

 • ثبت نام کنید 

 مشابه لیست خواندن، در این لسیت نه تنها باید عنوان و نویسنده کتابهایی را که می خوانید، بلکه تاریخ هایی را که شروع می کنید و در صورت امکان تاریخی که آنها را به اتمام می رسانید را وارد کنید. حتی بهتر است، یادداشت های خود را در مورد هر کتاب و یا ایده های خود در مورد کتاب قرار دهید این بسیار رضایت بخش است که پس از گذشت چند ماه به صفحه اصلی برگردید تا تمام کتابهای عالی را که خوانده اید ببینید.

 • از  فروشگاه های کتاب دست دو استفاده کنید

 مکان مورد علاقه من برای خرید فروشگاه کتاب دست دوم است که در آن تمام کتابهای قدیمی خود را میفروشم و تخفیف بزرگی را برای کتاب های استفاده شده در فروشگاه پیدا می کنم. من معمولاً فقط برای دوجین یا بیشتر کتاب فقط دو دلار هزینه می کنم ، بنابراین اگرچه زیاد می خوانم ، کتاب ها یک هزینه زیاد برای من نیستند و بسیار جالب است که می توانید کتاب های جدیدی را که مردم اهدا کرده اند را جستجو کنم.

 • به کتابخانه بروید

 ارزان تر از خرید کتاب استفاده از کتابخانه است.

 • کتاب های سرگرم کننده و قانع کننده را بخوانید .

کتابهایی را پیدا کنید که واقعاً شما را درگیر کرده و آنها را ادامه می دهید. حتی اگر آنها شاهکارهای ادبی نباشند ، باعث می شوند که بخواهید بخوانید و این در اینجا هدف است. بعد از اینکه عادت خواندن را پرورش دادید، می توانید به  دنبال کارهای دشوار تری بروید، اکنون وقت سر و کله زدن با مطالب سخت تر است. استفان کینگ، جان گریشام، تام کلنسی، رابرت لودلوم، نورا رابرتز، سو گرافتون، دن براون ... همه این نویسندگان محبوب به یک دلیل محبوب هستند - آنها داستانهای خوبی را بیان می کنند. موارد دیگری که ممکن است دوست داشته باشید: Vonnegut، William Gibson، Douglas Adams، Nick Hornby، Trevanian، Ann Patchett، Terry Pratchett، TerryMMillan، F. Scott Scott Fitzgerald. همه داستان نویسان عالی هستند.

 • آن را لذت بخش کنید 

 زمان مطالعه را به وقت مورد علاقه روزتان تبدیل کنید. هنگام خواندن، چای یا قهوه خوبی بخورید یا با یک پتو خوب روی یک صندلی راحت بنشنید. هنگام طلوع آفتاب یا غروب خورشید یا در ساحل مطالعه کنید.

 • وبلاگ نویسی 

 یکی از بهترین راه ها برای ایجاد یک عادت، قرار دادن آن در وبلاگ  است. اگر یکی ندارید، یکی  ایجاد کنید. رایگان است. به خانواده خود اجازه دهید به آنجا بروند و به شما پیشنهادهایی بدهند و درباره مواردی که می خوانید نظر دهند. این مسئولیت شما را برای اهداف خود پاسخگو نگه می دارد.

 • هدف بزرگی تعیین کنید

 به خود بگویید که می خواهید مثلا امسال ۵۰ کتاب بخوانید. سپس تلاش کنید تا آن را عملی کنید. فقط مطمئن باشید که هنوز هم از خواندن لذت می برید. آن را به یک کار عجیب و غریب تبدیل نکنید.

 • یک ساعت مطالعه یا روز مطالعه داشته باشید 

اگر عصرها تلویزیون یا اینترنت را خاموش کنید، می توانید یک ساعت مشخص (شاید درست بعد از صرف شام) داشته باشید وقتی که شما و شاید همه اعضای خانواده تان می توانید هر شب مطالعه کنید یا می توانید یک روز مشخص برای خواندن داشته باشید، هنگامی که شما ( اعضای خانواده خود اگر بتوانید به شما بپیوندند) برای کل روز مطالعه می کنید. این فوق العاده سرگرم کننده است.


دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه