تکنیک هایی برای بخاطر سپاری مطالب

طراحی
یادگیری مطالبی که مطالعه می‌کنیم بسیار حائز اهمیت می‌باشد اما آنچه مهم‌تر می‌باشد به یادآوردن مطالب آموخته شده، می باشد. در اینجا ما تکنیک هایی به شما به آموزش می‌دهیم که به یادآوری راحت‌تر مطالب کمک می کند.

اختصار:

اولین حرف از کلمات را بخاطر بسپارید و یک کلمه جدید بسازید. سپس این کلمات را تکرار کنید. استفاده از این تکنیک به کودکان بسیار توصیه می‌شود، زیرا آموزش به کودکان آسان است. این تکنیک رایج ترین تکنیک نیز می باشد.

همچنین می‌توانید اولین حرف از چند کلمه را به صورت یک جمله نیز ایجاد کنید.

تکنیک اعداد:

برای حفظ کردن اعداد می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. هر عدد را به یک کلمه اختصار دهید، سپس با این کلمات داستانی سرگرم کننده بسازید.

کلمات کلیدی:

برای یادگیری کلمات، اصطلاحات یا زبان های جدید می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید. کلمات یا عبارات مهم جمله را بخاطر بسپارید. البته در این روش شما باید در ابتدا جمله را به خوبی یادگرفته باشید.

یادگیری تصویری:

برای آنکه بتوانید مشخصاتی از یک شخص را یاد بگیرید این تکنیک می‌تواند مفید باشد. در این تکنیک شما اسم خود را با یک مشخصه از شخصیت مورد نظر ترکیب می کنید.
مثلا: فرانک+ چشم آبی= فرانکی چشم آبی

زنجیر:

می‌توانید با اطلاعاتی که قصد دارید به خاطر بسپارید یک داستان بسازید. استفاده از داستان‌های فانتزی کمک می‌کند تا مطالب را بهتر به یاد بیاورید. 

خواب:

بله خواب! مطالعات نشان داده است که اگر ۱۵ دقیقه پس از یادگیری یک مطلب بخوابیم، مغز شروع به تکرار و بازبینی مطلب می‌کند. علاوه بر این به سبب اتصالات عصبی در زمان خواب ۵۰ درصد بیشتر از زمانی که نخوابیده اید، یاد می گیرید.
البته شما باید به خوبی مطالعه کرده باشید و سر کلاس نباشید.

تجسم:

تجسم یکی از روش‌های موفق می باشد. در مدتیشن نیز از تجسم استفاده می‌شود که به ذهن کمک می‌کند تا اطلاعات را پردازش کند. شما می‌توانید برای یادگیری مطلبی چیزی مرتبط با آن را با خود همراه کنید. آنگاه هر زمان که وسیله مورد نظر نباشد، آن مطلب به شما یادآوری می شود.

اشتباه کردن:

برخی از افراد با اشتباه کردن یاد می گیرند. از این رو شما با انجام اشتباهات عمدی می‌توانید به بخاطر سپاری و یاد آوری مطالب کمک کنید. کودکان نیز با اشتباه کردن متوالی یاد می گیرند.

گوش دادن:

برخی از افراد با گوش دادن بهتر یاد می‌گیرند و بهتر می‌توانند به یاد بیاورند. بنابراین می‌توانید با صدای بلند تکرار کنید یا از ویدیو های آموزشی استفاده ید.

تکرار:

تکرار خواندن مطالبی که مطالعه کردید می‌تواند در به یادآوری مطالب مؤثر باشد. ما در حدود ۱۰ الی ۲۵ درصد آنچه را که برای بار اول مطالعه کردیم، یادمی گیریم. با ۲ تا۳ بار مطالعه در حدود ۹۰ درصد مطالب را می‌توانیم به یاد بیاوریم.

سازماندهی:

لیستی از چیزهایی که می‌خواهید به یاد بیاورید تهیه کنید. این لیست و مشاهده آن به شما کمک می‌کند تا وقتی می‌خواهید چیزی را به یاد بیاورید از ترتیب لیست، سریع به یاد بیاورید.

تک خط:

 برای مطالعه دروس حفظی می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. برای استفاده از این تکنیک کافی است  با صدای بلند یک خط را شما و خط دیگر دوستتان بخواند. اینکار به بخاطر سپاری و یاد آوری مطالب کمک می کند.
بازیگران از این تکنیک برای یادگیری دیالوگ ها استفاده می کنند.

نوشتن:

دانش آموزانی که در زمان یادگیری یادداشت می نویسند، بهتر از سایرین یاد می گیرند. نوشتن با دست سبب تحریک و یادگیری بیشتر مغز می شود.

نتیجه:

از همه این تکنیک ها به صورت همزمان استفاده نکنید. این تکنیک ها به مانند هر تکنیک دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد تا نتیجه دلخواه برسید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه