معرفی رشته مهندسی پزشکی

طراحی
رشته مهندسی پزشکی نسبت به سایر رشته ها، رشته ای جدید می باشد. این رشته تحصیلی ترکیبی از ریاضیات و علم پزشکی است که به منظور تهیه و ساخت ابزار های پزشکی ایجاد گردید. در این رشته مهندسین تلاش می‌کنند تا با استفاده از علم مهندسی و پزشکی به ساخت ابزارهای جدید برای درمان بیماران بپردازد.

مهارت های مهندسی پزشکی:

همانطور که بیان شد رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از علم ریاضیات و تجربی می باشد. بنابراین شما نیاز به پایه ریاضی، فیزیک و زیست قوی دارید. همچنین شما باید دارای قوه تحلیل و خلاقیت باشید تا بتوانید ابزارهای جدیدی بسازید.

دروس مهندسی پزشکی:

دروس این رشته نیز شامل دروس پایه، عمومی، تخصصی و اصلی می شود. مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی، منابع اسلامی از جمله دروس عمومی و فیزیولوژی و آزمایشگاه،ریاضی۱، فیزیک الکتریسیته و مغناطیس،فیزیک حرارت، آناتومی و آزمایشگاه، فیزیک مکانیک ، موج و ارتعاش،آمار حیاتی، بیوفیزیک و بیوشیمی، برنامه نویسی کامپیوتر از جمله دروس پایه می باشد.
دروس اصلی و تخصصی این رشته شامل مدارهای الکتریکی ۱، بهداشت عمومی، مدارهای الکتریکی ۲، اندازه گیری الکتریکی،مدارهای منطقی، تجزیه و تحلیل سیستم‌ها،معماری کامپیوتر و سازمان آن، اصول سیستم های رادیولوژی و رادیوتراپی، اصول توانبخشی و وسایل دستگاه ها، سیستمهای کنترل خطی،آزمایشگاه سیستمهای کنترل خطی، آزمایشگاه الکترونیک ۲، میکروپروسسور،استاتیک و مقاومت مصالح و ….می باشد.

بازارکار مهندسی پزشکی:

شما به عنوان یک مهندس پزشک می‌توانید هم در مراکز دولتی چون بیمارستان ها و نهادهای ساخت تجهیزات فعالیت کنید و هم می‌توانید در شرکت های خصوصی که به تولید ابزارهای پزشکی می پرازند فعالیت کنید. شاغل شدن در این رشته به میزان توانایی و مهارت شما بستگی دارد. اگر از مهارت کافی برخوردار باشید به سبب اطلاعات کافی که دارید، می‌توانید در رده خوبی شاغل شوید.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید در سه گرایش به ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد بپردازید. این رشته‌ها شامل بیوالکترونیک، فناوری اطلاعات و مهندسی ورزش می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه