۶ رفتار مدیریتی که تأثیرات مخربی دارند

طراحی
رفتارهای مدیریتی بر میزان موفقیت یک مدیری تأثیر به سزایی دارد. اکثر مدیران می‌دانند چکار کنند اما نمی‌دانند دقیقاً چه رفتاری را باید متوقف کنند. به همین سبب بخش بسیار زیادی از کارهایی که انجام می دهند، بیهوده می باشد. همین مسأله مانع عمل‌کرد تیم یا شرکت می شود.
در اینجا ما نکاتی را برای جلوگیری از اقدام‌ها بیهوده برای شما آماده کرده ایم.

مراقبت

اگر شما به طور مداوم باید مراقب کارکنان خود باشید و کوچک‌ترین کارها را به آن‌ها تذکر دهید، یک جای کار می لنگد.  وقتی که شما کوچک‌ترین کارها را باید به فرد بگویید، در غیر این صورت نتیجه مطلوب حاصل نمی شود،یعنی مشکل از فرد است. این رفتارها سبب می‌شود محیط کار و روحیه کارکنان رو به ضعف برود.

انتقاد از کارمندان در عموم

انتقاد کردن از کارمندی در عموم و در جلوی دیدگان همکاران رفتار بسیار سمی می باشد. تحقیر اعضای تیم در عموم موجب حقیر شدن خودتان در برابر دیگران می‌شود و تأثیرات بسیار مخربی دارد. بهتر است زمانی که خطایی از فردی سر زد، بهتر به صورت خصوصی و زمانی که آرام شدید ، با وی صحبت کنید.
جمع آوری اطالعات درباره عملکرد شرکت یا تیم
قطعاً مشا اهدافی برای تیم خود در نظر گرفته‌اید. گاهی شاید احساس کنید کارهایی که کارکنان انجام می‌دهند در راستای اهداف شما نیست. این مسأله را باید بدانید که هر فردی شیوه مخصوص به خود را برای متصل شدن به اهداف شما دارد. شما باید به طور مداوم به کارکنان خود آموزش دهید. نباید انتظار داشته باشید که آن‌ها خودشان بر همه چیز واقف باشند.

ارائه بازخورد مخرب

بازخورد یک ابزار مهم در مدیریت می باشد.انتقاد از دیگران باید سازنده و به‌موقع باشد. همچنین خودتان نیز باید انتقاد پذیر باشید و از کارکنان بخواهید نظرات خود را بیان کنند. اکثر مدیران از انتقاد و پیشنهاد دیگران استفاده نمی‌کنند و یا اصلاً برای آن آموزش ندیده اند. برای ایجاد یک محیط کار سالم احترام، انتقاد و پیشنهاد از واجبات می باشد.

اعطای اعتبار به کار اعضای تیم

سعی کنید به ایده‌های کارکنان توجه کنید و از ایده‌های آنان با نام خود استفاده نکنید. زیرا بی توجهی به این مسأله سبب می‌شود تا دیگر ایده‌های خود را بیان نکنند. به خلاقیت و ایده‌های تیم اعتبار بدهید و توجه کنید.

تیم بودن

اگر به هر دلیلی مشکلی در روند یک هدف به وجود آمد، انگشت اشاره را به سوی یک نفر نگیرید. یادتان باشید اگر پیروز شوید، پیروزی برای همه و اگر شکست بخورید، شکست نیز برای همه است.

شناسایی رفتارهای مخرب:

واقعیت این است که بسیاری از مدیران اهمیتی به بازخود رفتارهایشان نمی دهند. برخی دیگر نیز تمایل دارند اما شیوه‌های آن را بلد نیستند. برای شناسایی رفتارهای مخرب می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.
۱ـ از تیم خود سؤال بپرسید؛ چه چیزی نادرست است؟ رویکرد مدیریتی من چگونه است؟ به حرفا با دقت گوش بدهید و استدلال‌ها را یادداشت کنید.
۲ـ نظرسنجی کنید. از رفتارها و اقداماتی که که کرده‌اید نظرسنجی کنید و نتایج را به اشتراک بگذارید. اقداماتی که برای بهود نتایج حاصل انجام داده‌اید را نیز مطرح کنید.
۳ـ از یک روش یا یک فرد برای نظارت استفاده کنید.کسی که رفتارها را شناسایی کند و راه حل‌های مربوط را اراسه دهد.

به جای آنکه به عنوان کتاب‌ها، مقاله ها و … برای مدیریت صحیح توجه کنید سعی کنید شیوه مدیریتی مخصوص به خود را با شناسایی رفتارهای مخرب و تقویت رفتارهای مفید ایجاد کنید. 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه