چگونه مطالعه خوبی داشته باشیم؟

طراحی
مطالعه هوشمندانه، مهم‌ترین مسأله در مورد یادگیری می باشد. شما نباید تمام حجم درس را به شب امتحان موکول کنید. برای اینکه مطالعه خوبی داشته باشیم باید از قبل آماده سازی کنیم. آمادسازی برای مطالعه خوب روش‌های خاص خود را دارد که ادامه به آن می پردازیم:
نوشیدن مقداری زیادی آب: آب سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. از طرفی نوشیدن آب باعث می‌شود تمرکز شما افزایش یابد.
تغذیه: خوب غذا بخور! خوردن غذا های خاصی به افزایش تمرکز و بازدهی شما کمک می کند. خوردن غذاهایی که کربوهیدرات بالا و فیبر برای صبحانه مناسب است. از یک رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کنید. سبزیجات و میوه را از یاد نبرید.
افزیش گردش خون: مطالعات نشان می می‌دهد ۱۰ دقیقه تحریک گردش خون سبب افزایش تمرکز و یادگیری می شود. برقصید، ورزش کنید و یا پیاده روی کنید تا گردش خونتان افزایش یابد.
خواب خوب: سعی کنید حداقل ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. خواب کافی سبب افزایش تمرکز شده و موجب می‌شود مطالعه خوبی داشته باشید.
یادداشت نویسی و خلاصه نویسی: یکی از بهترین راهکار های مطالعه خوب خلاصه نویسی است. می‌توانید از روش‌های مختلف خلاصه نویسی استفاده کنید.
از خودتان امتحان بگیرید: از خود امتحان های ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای بگیرید. ببینید چقدر یاد گرفتید. برای آزمون می‌توانید از تمرینات پایان فصل استفاده کنید.
مقایسه نکنید: سطح یادگیری خود را با بقیه مقایسه نکنید. هیچ فردی در یک لحظه یاد نمی گیرد. شما باید بار ها یک مطلب را مطالعه کنید تا یاد بگیرید و در ذهنتان باقی بماند.
تکالیف درسی: برای تکالیف درسیتان برنامه‌ریزی کنید. اگر امتحان دارید برای مطالعه سر فصل های امتحان، زمان بگذارید . سعی کنید تکالیف خود را قبل فرا رسیدن شب به اتمام برسانید.
زمان های مختلف: ساعت‌های مختلفی از شبانه‌روز را به مطالعه اختصاص دهید تا زمانی که بیشترین بازدهی را دارید پیدا کنید.
مکان مناسب: یک مکان مناسب برای مطالعه پیدا کنید. در رختخواب مطالعه نکنید زیرا شما را به یاد خواب می اندازد.
سبک یادگیری خود را بشناسید: هر فرد سبک یادگیری اختصاصی خود را  دارد که باید با توجه به آن باید مطالعه کند.
توجه کامل در کلاس: برای یادگیری کامل مطالب، اولین گام توجه کامل به کلاس درس است. از شوخی در کلاس پرهیز کنید و حواستان را به گفته‌های معلم جمع کنید.
حواس پرتی: هرگاه حواستان پرت شد با خودتان تکرار کنید که اینجا باش!
 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه