خستگی ذهن چیست؟

طراحی
با خودتان فکر کنید که چگونه در وقت خود را در محل کار صرف کنید و تمام هفته را با یک هدف بگذرانید و وقتتان را صرف چه چیزی می کنید.
همانطور زمان که می گذرد، انرژی شما کم و کمتر می شود. به خانه می روید، کیف و لوازم خود را می‌گذارید و دوست دارید ساعت‌ها بگذرد.
چه اتفاقی افتاده است؟ شما تمام انرژی خود را از دست داده‌اید قبل از اینکه شروع به کار کنید.
کمبود انرژی می‌تواند فراتر از احساس خستگی فیزیکی باشد. به این نوع خستگی، خستگی ذهنی گفته می شود. این مسأله ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و راه‌های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. 
بیایید چند علل خستگی ذهنی را باهم بررسی کنیم:

۱. شغل اجباری

اکثر افراد به طور معمول روزانه ۸ ساعت و ۵ تا ۶ روز در هفته کار می کنند. بنابراین می‌توان گفت میانگین ۴۰ ساعت در هفته به ارزش ۸۸ روز در سال را مشغول به کار هستید.
در‌واقع می‌توان گفت شما ۲۵٪ از زمان خود را صرف شغل خود می کنید. بنابراین اگر شرایط کاری برایتان دشوار باشد، جای تعجب نیست که روحیه و ذهنتان کسل شود.
همچنین اسحساس شما به شغلتان می‌تواند به صورت‌های مختلف زیر باشد.
شما می‌توانید از شغلتان متنفر باشید.
شما تا حدودی از شغلتان رضایت دارید اما چیزی را یاد نمی گیرید.
شما کارتان را دوست ندارید اما به خوبی از پس آن بر می آیید.
شما شغل خوبی دارید اما برایتان خسته‌کننده است.  
مطالعات اخیر، ارتباط مستقیم بین رضایت شغلی و سلامت روان را نشان می دهد.کسانی که رضایت کمتری نسبت به شغلشان داشتند، از افسردگی و مشکلات خواب بیشتری نسبت به سایرین رنج می بردند. 

۲.فهرست

شما کارهایی برای انجام دادن دارید مانند خیلی از افراد  دیگر. لیست کارهایتان را باز می‌کنید و به آن نگاهی می اندازید.متوجه می‌شوید که در ۵ ساعت آیند باید۱۸ مورد را انجام دهید.مشاهده همین موردها ممکن است سبب افت انرژی در شما شود. عقب نشینی می‌کنید یا اصلاحا فلج کار اتفاق می افتد. به خودتان می‌آیید و متوجه می‌شوید نصف روز رفته است و هنوز کاری انجام نداده اید.
این اتفاق بخاطر نگرش شما رخ می دهد. شما شاید خودتان هم ندانید که قادر به انجام تمام کارها هستید. احساس شکست شما تنها ناشی از عدم آگهی از تواناییتان است.
نگرش شکست  یک چرخه بدبختی است - شما با احساس غرق شدن شروع می کنید، هیچ کاری انجام نمی‌دهید و پس از اتلاف وقت احساس فرسودگی می کنید.

۳.فرد بله 

می یای؟
می‌خواهی شام بخوری؟
میشه این رو از فروشگاه بگیری؟
اگر شما یک فرد بله هستید و به محض مواجه با این سؤالات به سرعت بله می گویید،لازم است بگویم که تغییراتی را باید در خود ایجاد کنید.
اگر تمام وقت خود را صرف انجام هر کاری که هر کس دیگری می‌خواهد، کنید به مرور بی حوصله و خسته می شوید. چندماه بعد تمیل به شکست در شما افزایش یافته و منجر به خستگی ذهنی می شود.
حال باید چه کار کنید؟ کارهایی که دوست دارید را انجام دهید و در صورتی که کاری از شما خواسته شد و با توانایی یا زمان یا میل به انجام آن را ندارید نه بگویید. این کار آسان نیست اما باید بتوانید.
توانایی تمرکز بر روی خودتان سبب انتقال احساس خودباوری می‌شود و شما را به موفقیت نزددیک تر می کند. گاهی خوب است که خودخواه باشیم.

۴. بدون علاقه کار کردن

احساسات و علایق شما موجب رقم خوردن کارهای عالی می شود. علایق در بیشتر موارد شما را به سمت اهداف زندگی هدایت می کنند. هنگامی که کارتان سخت است برای تمرکز دوباره به یک انگیزه نیاز دارید و آن انگیزه می‌تواند علاقه و احساستان به انجام آن کار باشد. هنگامی که انگیزه و علاقه کافی نداشته باشید به مرور دچار احساس خستگی می شوید.

کمبود خواب و بسیاری علل دیگر نیز می‌تواند سبب خستگی ذهنی شود. مهم‌ترین چیز در رابطه با مطالب بالا شناخت علل و سعی در برطرف کردن آن‌ها می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه