چگونه حافظه را بهبود بخشیده و مغز خود را تقویت کنیم؟

طراحی
آیا تا به حال متوجه شده اید که برخی از افراد قادرند به راحتی ساده ترین جزئیات را به خاطر بسپارند و به سرعت چیزهای جدید را درک کنند؟ خوب ، شما هم می توانید! برای استفاده از پتانسیل مغز ، باید آن را فعال نگه دارید. تماشای تلویزیون و گشت و گذار توی فیس بوک به شما کمکی نخواهد کرد، بلکه فقط اتلاف وقت است.
روش های زیر به شما کمک می کند تا حافظه قوی تری داشته باشید:

1.ورزش کنید و بدن خود را حرکت دهید

ورزش فقط مختص بدن نیست بلکه به ورزش کردن مغز نیز کمک می کند. چاقی وبیماری های مرتبط با آن می توانند آسیب جدی به مغز وارد کنند.
علاوه بر این ، بدون ورزش منظم ، پلاکت ها در عروق شما ایجاد شده و رگ های خونی توانایی پمپاژ خون را از دست می دهند. ایجاد پلاک منجر به حملات قلبی می شود و همچنین میزان اکسیژن و مواد مغذی موجود در خون را کاهش یافته و به مغز نمی رسد. هنگامی که مواد مغذی نرسد ، عملکرد مغز نیز به خطر می افتد.
برای جلوگیری از این اتفاق ، حتماً هر روز حرکت کنید. حتی اگر این فقط یک پیاده روی سریع باشد ، به شما در حفظ و افزایش قدرت ذهنی کمک می کند. پیاده روی سریع ، شنا و رقص همه فعالیت های عالی هستند که در خانه نیز می توانید انجام دهید.

2.استرس را از بین ببرید و در صورت افسردگی به دنبال کمک باشید

هر چیزی که باعث ایجاد استرس در شما شود ، مانند عصبانیت یا اضطراب ، به مرور زمان به بخش هایی از مغز شما که وظیفه حافظه را بر عهده دارد، آسیب میزند. افسردگی در میان مهمترین عوامل استرس زا است که در واقع اغلب با یک مشکل حافظه اشتباه تشخیص داده می شود زیرا یکی از علائم اصلی آن عدم توانایی در تمرکز است.
اگر نمی توانید تمرکز کنید یا احساس می کنید که مرتباً چیزها را فراموش می کنید، شاید ناشی از افسردگی باشد. افسردگی سطح کورتیزول موجود در جریان خون شما را افزایش می دهد. پزشکان دریافته اند که افزایش کورتیزول باعث کاهش نقاط خاصی از مغز ، به ویژه هیپوکامپ می شود که در آن حافظه های کوتاه مدت ذخیره می شوند.
افسردگی طولانی مدت می تواند توانایی مغز شما را در به خاطر سپردن هر چیز جدیدی از بین ببرد.

3.شب ها خوب بخوابید

هر شب 7 تا 8 ساعت خواب ثابت حافظه شما را افزایش می دهد. در طول خواب ، مغز اطلاعاتی را که اخیراً به دست آورده است را طبقه بندی می کند.
خواب کافی به شما کمک می کند طیف کامل چرخه شبانه را که برای عملکرد بهینه مغز و بدن در ساعات بیداری ضروری است ، بدست آورید.  چرت زدن در طول روز ، به خصوص بعد از یادگیری چیز جدید ، همچنین می تواند به شما در ثبت آن و شارژ مجدد مغز کمک کند.

4.مغز خود را تغذیه کنید

پنجاه تا شصت درصد از وزن كلی مغز چربی خالص است كه برای عایق بندی میلیاردها سلول سلول عصبی از آن استفاده می شود. هرچه سلول عایق بهتری داشته باشد ، می تواند پیام های سریعتری ارسال کند و سریعتر به آن ها دسترسی خواهید داشت.
دقیقاً به همین دلیل است که به والدین توصیه می شود به فرزندان خردسال خود شیر بدهند و رژیم غذایی سالمی برای آنان در نظر بگیرند زیرا که مغز آنها برای رشد به چربی نیاز دارد.البته چربی بیش از حد می تواند برای مغز بزرگسالان ویران کننده باشد.
بنابراین ، خوردن غذاهایی که حاوی ترکیب سالم چربی ها هستند برای حافظه طولانی مدت حیاتی است. برخی از گزینه های عالی غذایی شامل ماهی  و سبزیجات تیره رنگ می تواند مفید باشد. غذاهای سرخ شده حاوی چربی های غیر مفید هستند و ارزش غذایی ندارند.

5.صبحانه بخورید

طبق گفته های لری مک کلاری، یک تخم مرغ صبحانه ایده آل است.  تخم مرغ حاوی ویتامین های B است که به سلول های عصبی در سوزاندن گلوکز و به آنتی اکسیدان هایی که سلول های عصبی را در برابر آسیب ها محافظت می کنند ، کمک می کند. 
غذاهای دیگری که به صبحانه خود می توانید اضافه می کنید شامل میوه ها ، سبزیجات و پروتئین های بدون چربی هستند. از چربی های ترانس و غداهای با فروکتوز زیاد خودداری کنید. چربی های ترانس توانایی سلول های مغز در برقراری ارتباط با یکدیگران را کاهش می دهند. صبحانه سالم باعث بهبود عملکرد مغز در طول روز می شود.

6.بنویسید

اگر چیزی وجود دارد که می خواهید به خاطر بسپارید ، نوشتن آن به شما کمک می کند.
این روش مانند یک مغز بدون صدا است ، اما آیا واقعاً می دانید چرا؟ نوشتن باعث ایجاد جریان خون اکسیژن یافته به مناطقی از مغز شما می شود که مسئول خاطرات شما هستند و به معنای واقعی کلمه آن قسمت هایی از مغز خود را تمرین می دهید.
می توانید یک وبلاگ را شروع کنید . این فعالیت ها به بهبود ظرفیت مغز شما در به خاطر سپردن و حفظ کردن اطلاعات کمک می کند.

7.به موسیقی گوش دهید

تحقیقات نشان می دهد که انواع خاصی از موسیقی در یادآوری خاطرات بسیار مفید هستند. اطلاعاتی که هنگام گوش دادن به یک آهنگ یا مجموعه خاص آموخته می شود ، غالباً با فکر کردن به آهنگ یا نواختن دوباره به شما یادآوری می شود. آهنگ ها و موسیقی می توانند به عنوان نشانه هایی برای به یاد آوردن خاطرات باشند.

8.مفاهیم بصری

برای به یاد آوردن چیزها ، بسیاری از افراد باید اطلاعاتی را که مطالعه می کنند تجسم کنند.
به عکاسان ، نمودارها و سایر گرافیک هایی که ممکن است در کتاب درسی شما ظاهر شود ، توجه کنید. یا اگر در حال مطالعه یک کتاب نیستید ، سعی کنید تصویری ذهنی از آنچه در تلاشید به یاد بیاورید را بکشید. همچنین ترسیم نمودارها یا استفاده از رنگ ها و برجسته سازی متن با استفاده از مارک کردن می تواند به حافظه شما کمک کند.

9.به شخص دیگری آموزش دهید

نشان داده شده است که خواندن مطالب با صدای بلند باعث بهبود چشمگیر حافظه می شود. روانشناسان و مربیان دریافتند که دانش آموزان با آموزش مفاهیم جدید به دیگران ، به تقویت درک و یادگیری خود کمک می کنند.
مفاهیم و اطلاعات جدید را به یک دوست و همکلاسی آموزش دهید، آنگاه در خواهید یافت که اطلاعات را خیلی بهتر به خاطر می آورید.

10.جدول حل کنید، بازی کنید

مطالعات نشان داده است که انجام معما های کلمات متقاطع یا جداول، بازی کردن، کارت های کلمات نه تنها مغز شما را فعال نگه می دارد بلکه به تأخیر افت حافظه نیز کمک می کند ، به خصوص در افرادی که دچار زوال عقلیا فراموشی هستند. بنابراین جدول حل کنید ، کتاب بخوانید یا از یک بازی یک نفره لذت ببرید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه