چگونه 5 عادت را در 30 روز یاد بگیریم؟

طراحی

اگر در مورد بهره وری شخصی در اینترنت مطالعه کرده باشید، من مطمئن هستم که مقالات زیادی درباره نحوه ساخت یک عادت جدید خوانده اید. یکی از مهم ترین نکاتی که برای ساختن عادت جدید بیان می کنند، این است که در ابتدا یک عادت را شروع کرده، زمانی که موفق شدید به سراغ عادت بعدی بروید اما من به شما می گویم اینگونه نیست. من روشی را آموخته ام که شما می توانید با استفاده از آن 5 عادت را در 30 روز یاد بگیرید.

تقریبا می توان گفت هر عادت می تواند در یک دوره 30 روزه آموخته شود. شاید ساخت برخی از عادت ها سخت بوده و نیاز به یادگیری تنها داشته باشد اما اکثر عادات را میتوان به صورت هم زمان یاد گرفت.

5 عادت من

من به طور تصادفی فهمیدم که شما می توانید چندین بار عادت ایجاد کنید. وقتی تلاش کردم عادت های جدید بسازم با خود فکر کردم که چقدر کند پیش می روم. از این رو سعی در تغییر روش مرسوم کردم. از این رو تلاش کردم چند عادت را به طور همزمان مدیریت کنم.

5 عادتی که من در 30 روز انجام دادم به شرح زیر است:

  • هر روز صبح نخ دندان
  • قبل از رفتن به رختخواب کتاب خواندم
  • نوشیدن چای سبز یکبار در روز
  • صبحانه کامل
  • کشش صبحگاهی

با خود فکر کردم که در ابتدا مثلا هر روز صبح نخ دندان کشیدن را به صورت یک عادت پرورش دهم و بعد به سراغ چای سبز بروم. سپس با خود اندیشیدم و به این نتیجه رسیدم این دو عادت هیچ تداخلی باهم ندارند. در واقع من به راحتی می توانم صبح نخ دندان بکشم و عصر چای سبز بخورم. بنابراین چرا فقط روی یک عادت تمرکز کنم؟

همانطور که قبلاً گفتم ، همه عادات به طور برابر ایجاد نمی شوند. بعضی ها به دلیل ماهیت خود تلاش بیشتری برای ساختن می طلبنند. لیست عادت هایی که می خواستم روی آنها کار کنم نیاز به تمرکز مداوم نداشتند. عادت هایی که نیاز به تمرکز مداوم دارند شامل تفکر مثبت ، غذا خوردن سالم ، شنوایی بهتر و تمرین قدردانی است. برای چنین عادت هایی همیشه باید مواظب باشید زیرا نمی دانید چه زمانی می توانید تمرین کنید و بیشتر آنها دارای یک مؤلفه خارجی هستند که نمی توانید مستقیماً آن را کنترل کنید.

بیایید مثالی از تفکر مثبت بزنیم. می توانید روز خود را با تأیید مثبت شروع کنید ، اما وقتی یک فکر منفی در طول روز به ذهنتان می آید ، چه کاری انجام می دهید؟ این چیزی نیست که بتوانید پیش بینی کنید که اتفاق می افتد، بنابراین باید بلافاصله آن را دوباره تغییر دهید و این ممکن است روزانه چندین بار اتفاق بیفتد. همانطور که مشاهده می کنید ، چنین عادت هایی نیاز به تمرکز و تمرین زیادی دارد. برای آن عادات لازم است تمرکز بیشتری داشته باشید.

با این حال ، بسیاری از عادت ها وجود دارد که نیازی به این تمرکز و تمرین زیادی ندارد.

اینها عاداتی است که شما فقط می توانید هنگام کار در مکان مناسب و در زمان مناسب روی آنها کار کنید. با توجه به ماهیت آنها ، وقتی می خواهید آنها را تمرین کنید ، کنترل زیادی بر آنها دارید . من آنها را «عادات کنترل کننده» می نامم. این ها مواردی هستند که می توانید با دو تکنیک ساده که در ادامه خواهم گفت، یاد بگیرید.

 یادآور و یادداشت های چسبنده

این روش شامل یادداشت برداری را کنترل عادات می باشد. در واقع برخی ار عادات باید در زمان یا مکان مشخصی انجام شوند. بنابراین شما فقط به یک یادآور نیاز دارید تا روش مورد نظر را برای شما یادآوری کند. مثلا برای نوشیدن چای سبز کافی است در ساعت 2 عصر یک یادآور تنظیم کنید که به شما یادآوری کند.

این کار به مرور زمان به شما کمک می کند تا در ساعت خاصی عادت مورد نظر را انجام دهید.

تکنیک دیگر می توانداسفاده از یادداشت های چسبنده باشد. حتما برگ های یادداشت چسبنده را میشناسید، کافی است عادت مورد نظر را روی آن نوشته و در محلی که عادت باید انجام شود و در دید شماست نصب کنید. این روش بخصوص در محل کار بسیار می تواند کاربردی باشد.

آنها را به وضوح در محلی که برای استفاده از این عادت استفاده می کنید قرار دهید. اینکار بسیار مهم است و مانند یک یادآور موبایل کار می کند. برای مثال برای نخ دندان کشیدن یک یادداشت نوشتم و روی آینه سرویس بهداشتی چسباندم. 

نوشتن این عادات مزایای دیگری نیز دارد. وقتی شما مداوم با این یادداشت ها روبرو شوید، به مرور این یادداشت ها در ذهن شما ثبت شده و خودکار به آن ها توجه می کنید.تکرار نه تنها مادر یادگیری است ، بلکه موجب به یاد آوردن چیزهایی است که در ناخودآگاه ذهنتان گیر کرده است.

اگر هر دو روش یادآور و یادداشت چسبنده را با هم ترکیب کنید می توانید همزمان عادات زیادی را یاد بگیرید. برای دور زدن آن ، در اینجا نحوه استفاده از این دو روش برای ساختن عادت وجود دارد:

نخ دندان : یادداشت چسبنده روی درب سرویس بهداشتی

کتاب : یادآور گوشی ساعت 10 شب

چای سبز : یاداور و یادداشت چسبنده

صبحانه کامل: تنظیم یادآور و یادداشت چسبنده

کشش : یادداشت چسبنده در اتاق خواب جایی که به محض بیدار شدن و ایستادن خواهم دید.دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه