تأثیر دمای اتاق بر کیفیت مطالعه

طراحی
برای اینکه مطالعه شما کیفیت بالایی داشته باشد باید به تمام ابعاد آن توجه کنید. دمای اتاق یکی از عوامل مهم بر کیفیت مطالعه است که کمتر به آن توجه می شود. به نظر شما دمای اتاق باید چگونه باشد؟ سرد یا گرم؟
یک مطالعه بر روی تاثیر دما بر عملکرد تحصیلی در دبیرستانی در پورتلند انجام شد. محققان ۹ کلاس را با دمای مختلف مورد بررسی قرار دادند. این آزمایش شامل حفظ مفاهیم، یادگیری اشکال، یادگیری رنگ و یادگیری ریاضی بود. در این آزمایش نکات زیر رعایت شد:
این گروه‌ها همگی یکسان بودند و هیچ پیش‌زمینه ای نداشتند.
معمان سعی کردند به بهترین نحو تدریس کنند.
از اتاق‌هایی کاملاً مناسب و با امکانات استفاده شد.
دانش آموزان ۱۰ قبل از شروع درس در اتاق اقامت داشتند، تا به دمای اتاق برسند.
پس از انجام آزمایش، محققان به نتایج جالبی رسیدند. هنگامی که دانش اموزان در معرض دمای سرد یا گرم قرار گرفتند، عملکردشان از 70 تا 90 درصد تغییر کرد. طبق مطالعات نشان می‌دهد دمای بالا و رطوبت و دمای پایین با میزان گردش خون،کاهش آب بدن و درنتیجه کاهش تمرکز رابطه مستقیم دارد.

دمای مناسب چه دمایی است؟

 حال مسأله این است که دمای مناسب برای یادگیری چه دمایی مناسب است. طبق تحقیقات صورت گرفته بهترین دما برای یادگیری ۲۲ درجه سلسیوس می باشد. افراد در این دما راحت‌تر بوده و مغز بهترین عمل‌کرد را خواهد داشت.
در تحقیقاتی در هنگ کنگ دانش اموزانی که در این دما به مطالعه پرداختند، فعال تر بوده و با سرعت بیشتری کار می کردند.
از این رو دمای اتاق شما باید به گونه‌ای باشد که در آن احساس راحتی کنید. نه آنقدر سرد که به لرزه بیفتید و نه انقدر گرم که بی‌حال شوید. اهمیت دمای کلاس درس نیز نباید نادیه گرفته شود زیرا اگر کلاس درس شما دمای مناسبی نداشته باشد شما مطالب را به خوبی درک نکرده و یاد نمی گیرید. بنابراین توصیه می‌شود از مکان های خیلی سرد و خیلی گرم برای هرگونه مطالعه‌ای خودداری کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه