انواع روش یادداشت نویسی مؤثر

طراحی
یادداشت نویسی یکی از روش‌های مؤثر یادگیری است اما تابحال با خود فکر کرده‌اید که کدام روش یادداشت نویسی برای شما مفید است؟ یادداشت نویسی نقش مهمی در پیشرفت تحصیلی شما دارد. از این رو باید روش یادداشت نویسی متناسب با خود را انتخاب کنید.
سر کلاس سعی نکنید تمام حرفای معلم را عیناً به دفترچه یادداشت خود منتقل کنید. سعی کنید برای یادداشت نویسی از نکات مهم استفاده کنید. در حالی که یادداشت می نویسید یادتان نرود که از گوش دادن به حرفای معلم غافل نشوید.

۱ـ روش کورنل

یادداشت برداری به روش کورنل یکی از محبوب ترین روش های یادداشت برداری در میان دانش آموزان بوده و هنوز باقی مانده است.شما به راحتی می توانید یادداشت های خود را به 3 بخش تقسیم کنید. ستون سمت راست محل عمومی است. این جایی است که شما تمام آنچه که  به نظرتان مناسب یادداشت نویسی است را می نویسید. سمت چپ به منظور تعریف سمت راست است که می‌توانید در اون سؤالاتی مطرح کرده و بنویسید. . بخش پایین یا بخش آخر با عنوان 'خلاصه' باید در طول کلاس خالی بماند. تمام چیزهایی که آموخته اید را در بخش پایین به صورت خلاصه بنویسید.

۲ـ روش دو بخشی

این  روش یادداشت برداری با روش کورنل شباهت بسیار  دارد، با این حال هنوز هم یک اصل برای خودش است. طرح این یادداش برداری به این صورت است که صفحه را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش سمت راست را به یادداشت‌های کلاس اختصاص دهید. از بخش سمت چپ برای نوشتن کلمات کلیدی یا واژه‌های مهم استفاده کنید.

۳ـ ایده بصری

این روش بر اساس استفاده از ابزارهای بصری برای بهبود نحوه عملکرد اطلاعات مغز است. 
شما در این روش می‌توانید از نمودار ها، جداول، عکس، رنگ و … استفاده کنید. این روش موجب می‌شود تا در ذهنتان یک نقشه ذهنی صورت گیرد که برای افراد بصری این روش بسیار مؤثر می باشد.

۴ـ استفاده از نماد ها

از هرکدام از روش‌های یادداشت برداری استفاده کنید باز هم زمانی فرا می‌رسد که از نوشتن خسته می شوید. بنابراین بهتر است یاد بگیرید که از نماد ها و اختصار ها برای نوشتن استفاده کنید. این مسأله ها زبان یادداشت نویسی معروف است.
۵ـ نکات مهم کتاب‌های درسی را برجسته یا مارک کنید تا بهتر ببینید. از طرفی این روش از یکنواختی یادداشت برداری جلوگیری می کند. 

این ۵ تکنیک یادداشت برداری می‌تواند به شما کمک کند تا یادداشت  برداری موفقی داشته باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه