45راهکار برای اینکه کودکانتان به خواندن علاقه‌مند شوند

طراحی
توانایی ما با علاقه ی ما به یک موضوع رابطه مستقیم دارد. اگر به موضوعی علاقه داشته باشید، راحت‌تر آن را درک کرده و مفاهیم پیچیده آن برای شما آسان می شود. بنابراین از سن کم باید علاقه به خواندن در فرد ایجاد شود. مطالعه والدین خود می‌تواند سبب علاقه فرزند شود و سبب مستحکم شدن رابطه آن‌ها شود. در ادامه 5 استراتژی برای کمک به ایجاد عشق در خواندن و یادگیری فرزندتان وجود دارد.
کتاب خواندن قبل از خواب:
کتاب خواندن قبل از خواب نه تنها سبب می شود،کودک شما به کتاب علاقمند شود، بلکه یک راه عالی برای آرام کردن کودکتان می باشد. یک ساعت قبل از خواب از تلویزیون اجتناب کنید و داستان بخوانید. همچنین کتاب خواندن قبل از خواب سبب تقویت رابطه شما با فرزندتان می شود.
کودکتان را به کتاب فروشی و کتابخانه ببرید:
بجای بردن کودکتان به اسباب‌بازی فروشی های رنگارنگ، به کتاب فروشی ببرید.به کمک او کتاب‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کنید. با این روش هم زمانی را در کنار کودکتان صرف کرده‌اید که باعث بهبود رابطه شما می‌شود و هم متوجه می‌شوید که چه کتابی توجه فرزندتان را جلب می کند.
داستان سازی:
حتی اگر هنوز خواندن و نوشتن بلد نباشد،از فرزندتان بخواهید داستانی که برایش تعریف کرده‌اید را برایتان تعریف کند. در مورد اتفاقات روزانه‌اش در مدرسه از او بپرسید، البته اگر تمایل به تعریف کردن در او می بینید. از او بخواهید خلاصه فیلمی را که دیده‌اید را برایتان تعریف کند.
بازی کنید:
اگر فرزندتان به رقابت و بازی علاقه دارد، چالش هایی برای وی ایجاد کنید. بسیاری از کتاب‌ها، چالش های بازیگونه برای کودکان دارند. حتی اگر فرزندتان قادر به خواندن نباشد با تصاویر و داستان امکان آموزش را فراهم می کند. مثلاً از او بخواهید عکس موجود در کتاب را توضیح دهد یا از او بپرسید چرا این کتاب را دوست دارد. از شخصیت‌های داستانی مورد علاقه اش جویا شوید. اگر فرزندتان بزرگ‌تر است کتاب‌هایی که خوانده‌اید را به او بدهید و بعد از مطالعه نظرش را جویا شوید.
کودکان تقلید می‌کنند:
کودکان در سنین رشد معمولاً دوست دارند از بزرگسالان تقلید کنند.اگر آنها بینند شما علاقه مند به خواندن هستند، احتمالا میخواهند آن‌ها هم بخوانند.
این موارد تنها بخشی از راه‌های علاقه‌مند کردن کودکتان به کتاب است.  گوش دادن به کتاب های صوتی در ماشین،  ثبت نام برای خواندن گروهی در کتابخانه، بردن کتاب در سفر های طولانی و … از دیگر راهکار ها می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه