چه کنیم تا شغلمان را توسط هوش مصنوعی از دست ندهیم؟

طراحی
احتمالاً رزومه شما در مدت پنج سال بسیار متنوع به نظر می رسد. تقصیر تو نیست. فقط این است که شغل و مسئولیت های شما در حال حاضر و در گذشته به سرعت منسوخ می شود.
هوش مصنوعی که اشکالی از سیستم های نرم افزاری و روباتیک مبتنی بر رایانه است، بسیاری از مشاغل آمریکایی را در دست گرفته است و در نهایت پس از بسیاری موارد دیگر به نتیجه خواهد رسید. در حقیقت ، شرکت حسابداری و مشاوره PwC تخمین می زند که ماشین ها تا سال 2030 جایگزین 38 درصد از مشاغل ایالات متحده شوند.
واقعیت ترسناک دیگر این است که دو سال پیش Google DeepMind الگوریتمی را ایجاد کرد که به ماشین ها اجازه می دهدبه سرعت انسان یاد بگیرند!
شغل خود را از طریق "الون موسک مدل" ذخیره کنید.
بدیهی است هوش مصنوعی همه را جایگزین نخواهد کرد. اگر پیش بینی می شود 38 درصد شغل ها از بین بروند ، این بدان معنی است که 62 درصد تحت کنترل انسان باقی می مانند (حداقل برای آینده نزدیک). بنابراین چه چیزی یه ما کمک می‌کند حرفه خود را از دست ندهیم؟ موسک مخترع ، مبتکر ، کارآفرین و نیروی محرک در آفریقای جنوبی است که در پی پال ، اسپیس ایکس ، هایپرلوپ و پیشگام خودروهای الکتریکی تسلا ، صرفاً از تخیل حاصلخیز خوداستفاده می کند.
با نگاهی دقیق تر به نیروی کار یکی از شرکتهای او ، تسلا را می بینیم. احتمالاً طی چند سال آینده تسلا زنده می‌ماند یا خیر؟
شرکت تسلا ، یک خودروساز سنتی نیست. روش تسلا این است که از مفهوم به مدل سریع بپیوندند. سریع شکست بخورید و به جایی بروید که دیگران قبلاً نرفته اند. فکر کنید مشک تسلا را به عنوان کریستوفر کلمب نوآوری قرن بیست و یکم بدست آورید.

 هرم ردیف شغلی را بررسی کنید

این راهی را برای سازماندهی و توصیف ردیف های دیده شده به ما می دهد. در اشتغال امروز همه مشاغل موجود در حال حاضر را می توانیم در یکی از این سه دسته قرار دهیم.

شناخته شده

این پایه اصلی  هرم است به دلیل اینکه بیشترین تعداد شغل های آمریکایی امروز را توصیف می کند.
در تسلا یا هر خودروسازی دیگر ، دسته‌ای  از کارگران را شامل می‌شود که در ساخت و مونتاژ فعالیت می کنند. روند ساخت قطعات و مونتاژ وسایل نقلیه از  مجموعه مشخصی از مراحل است که در تمام سیستم عامل های اتومبیل نسبتاً پیش بینی کننده شده است. منظور ما این است که کارگرانی که این نوع کار را انجام می دهند ، از فرایندهایی استفاده می‌کنند که قابل پیشبینی و آشنا است .
خبر بد کارگران این ردیف شغلی این است که مجبور نیستند دانش جدید زیادی را به محیط کار بیاورند. بنابراین  روبات ها و نرم افزارها می توانند به راحتی "چنین مسئولیت های قابل پیش بینی ای را به عهده بگیرند." این چنین کارگران هر روز احساس می کردند ماشین های جدید قصد دارند آنها را کنار بگذارند ، اما حقیقت این است که کارگران می توانند برای اداره کردن ماشین آلات آموزش ببینند. به جای جایگزین کردن آنها ، روش های جدید به آنها کمک کرد تا سریعتر و آسان تر کار کنند و هنوز هم کارهای دستی زیادی وجود داشت.امروز ، تنها چند کارگر انسانی نیاز دارند تا یک خط مونتاژ رباتیک را اداره و حفظ کنند.

شناختن ناشناخته ها

مجدداً با تمرکز روی تسلا ، کارگرانی که مشغول به کار در ردیف شناختن ناشناخته هستند ، شامل تحلیلگران مشاغل و اعضای تیم بودجه و مهندسین و طراحانی هستند که ذهن آنها آنچه را که کارگران مجمع ارائه می دهند بارگیری می کنند. آنها خلاقانه با راه حل های ناشناخته به چالش های شناخته شده می پردازند.
ابزار آنها رایانه هایی است که نمی توانند (هنوز) کارشان را بدون آنها انجام دهند. مسئولیت روزهای آنها متغیر و غیرقابل پیش بینی است. آنها می دانند چالش هایشان چیست و در پایان چه می بینید ، اما باید بدانند که چگونه می توان به آنجا رسید. در حال حاضر شغل آنها بی خطر است.

ناشناخته ناشناخته

ما همچنین می توانیم این دسته کار را دشوارترین شغل جهان بدانیم. چرا؟ زیرا توضیحات شغلی برای این ردیف وجود ندارد. این ردیف بالاتر از هرم است که ایلان ماسک را مصرف می کند. او دائما با راه حل های ناشناخته با چالش های ناشناخته مقابله می کند.
تا زمانی که ماسک تصمیم به ساخت نقشه و خود جاده نگیرد ، هیچ نقشه راهی برای مقرون به صرفه بودن تولید خودروهای برقی وجود نخواهد داشت. درست مثل این که تا زمانی که وی تصمیم به شروع کار روی یک سکوی پرداخت دیجیتال نداشته باشد ، هیچ الگوی تجاری برای PayPal وجود ندارد.
اشتباه نکنید ، این یک مسیر شغلی پرخطر است. هیچ مطالعه موردی وجود ندارد،مربی ندارد و هیچ موقعیتی برای بازگشت وجود ندارد زیرا جایی برای سقوط وجود ندارد او یک حل کننده مشکل است که بسیار سازگار است و از محاکمه و خطا نمی ترسد؛از شکست یا رنج، مشکلات سخت  و یا تنها رفتن در جایی که کسی تابحال نرفته باشد.
 اگر شما در ردیف کار ناشناس هستید مزیتتان این است که ماشین ها تهدیدی برایتان نیستند. هوش مصنوعی نمی تواند برای اجرای اقدامات و فعالیت هایی که هرگز وجود نداشته اند و قبل از اینکه از ذهن شما بیرون بیاید ، برنامه ریزی کنید. شما از ماشین ها جلوتر از هستید.
البته پس از انجام این کار ، می توان آنرا کپی کرد. توسط رقبا انسانی یا دیجیتال تقلید کرد. آیفون را در نظر بگیرید!
تا زمانی که استیو جابز تصور از یک تلفن ساده داشت هیچ خطری برای تکثیر وجودنداشت. اکنون چه؟ خوب ، تقریباً هر تکنسینی ماهر یا برنامه نویسی می تواند حتی ابتکاری ترین تلفن های هوشمند را برعکس کند و بسازد.
این بدان معنی است که چالش کار کردن به سرزمین ناشناخته این است که شما باید در آنجا بمانید و در آن کار کنید تا همان سطح بالا نوآوریرا ثابت نگه دارید.

همه ما Elon Musks نیستیم اما همه می توانیم از ماشین آلات بهتر باشیم!

ذهن بیشتر ما مانند سایر مخترعین با استعداد باز نیست و دنبال کارهای درخشان ابتکاری نیست، اما شما می توانید از شغل خود بهتر محافظت کنید.
با تأمل صادقانه بر مسئولیت ها و عملکرد شغلی خود شروع کنید. خروجی کار شما چقدر ارزش دارد؟ آیای شما حلال مشکلات هستید؟ آیا کار شما پیش بینی کننده است ، فرایندهای آن سازگار است؟ آیا الگوی گردش کاری شما به راحتی قابل پردازش است ، یا هر روز متفاوت است ،آیا با چالش های جدید پر شده است؟
بهترین راه برای محافظت از حرفه خود در آینده ، یک قدمجلوتر از ماشین ها بودن است. در مسیر شغلی خود به خلاقیت ، نوآوری و جهت گیری ادامه دهید تا بمانید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه