تکنیک گوش دادن به سخنرانی‌ها

طراحی
سخنرانی و همایش های دانشجویی به دلیل چالش های موجود در آن می‌تواند بسیار جذاب باشد.سرعت، تنوع در مطالب، بحث‌های دانشجویی و … همگی از عواملی هستند که می‌تواند سبب جذاب‌تر شدن یک سخنرانی شود.
آنچه که در یک سخنرانی برای شما به عنوان یک شنونده حائز اهمیت است، درک مطالبی است که در سخنرانی بیان می شود. برای اینکه بتوانید به مطالب بیان شده در سخنرانی بهتر گوش دهید، بهتر است از اهدافی که در آن دنبال می‌شود آگاه باشد. از این رو ما با تکنیک هایی به بهتر گوش دادن شما کمک می کنیم.

سبک کلاس درس

در هر کلاس درس استاد به شیوه خود دروس را ارائه می دهد. برخی از استادان فرض می‌کنند که شما هیچ چیزی از قبل نمی‌دانید و تمام اطلاعات را جز به جز معرفی می کنند. در حالی که برخی دیگر از استادان فرض را بر این می‌گذارند که شما با برخی از مطالب از قبل آشنایی دارید.
در زیر به ویژگی برخی از انواع کلاس‌ها اشاره می کنیم.

کلاس درس سنتی:

استاد اطلاعات را بیان می‌کند و سپس نشان می‌دهد که چگونه مشکلات حل می شود.

سخنرانی‌های رسمی:

از تمام زمان برای سخنرانی استفاده می کنند.جملات به صورت رسمی بیان می شود. از سایر ابزارها چون پاورپوینت نیز استفاده می شود.

کلاس‌های صمیمی:

درباره اطلاعاتی که قرار است بیاموزند صحبت می کنند. مشکلات را در گروه‌ها حل می کنند.

استادان کمتر رسمی:

از شاگردان کمک می کنند. صحبت کردن با بیان عامیانه. بیان جملات ناتمام. سخنرانی بدون یادداشت.

استراتژی گوش دادن

برای گوش دادن دو تکنکی وجود دارد. گوش دادن از آخر به اول و گوش دادن از اول به آخر. در نوع اول از یک پس زمینه اطلاعاتی باید استفاده کنید تا به کمک دیگر کلمات و اطلاعات بیان شده به درک کلی مفاهیم دیگر می پردازید و در روش دوم شما با اطلاعات جزئی از ابتدا شروع به درک می کنید.
تکنیک گوش دادن آخر به اول: قبل از سخنرانی نگاهی اجمالی به مطالبی که قرار است بیان شود بیندازید. سخنرانی‌های قبلی را بررسی کنید و با الگوهای سخنرانی آشنا شوید.
 پس از سخنرانی مطالب را مرور کنید. یادداشت‌های خود را بررسی و اگر ناقص بود تکمیل کنید. از تلاش برای درک کلمه به کلمه مطالب پرهیز کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه