علائم استرس را می شناسید؟

طراحی
استرس همیشه مضر نیست،گاهی به شما کمک می‌کند تا کارها را با دقت بیشتر و با انگیزه انجام دهید، اما اگر استرس دائمی باشد بسیار خطرناک می باشد. شما باید در ابتدا از علایم استرس آگاهی داشته باشید تا بتوانید با آن مقابله کنید. در این مطلب شما یاد می‌گیرید چگونه استرس را شناسایی کرده و با آن مقابله کنید.
استرس چیست؟
استرس روش بدن شما برای پاسخگویی به هر گونه تقاضا یا تهدید است. هنگامی که شما در معرض خطر هستید یا تصور می‌کنید که در خطر هستید، دفاع بدن شما به صورت استرس ظاهر می شود.
در شرایط اضطراری استرس مفید است مانند وقتی که رانندگی می کنید. استرس موجب می‌شود در لحظه خطر بلافاصه روی ترمز بزنید و از تصادف جلوگیری شود.
در صورتی که استرس از یک حدی فراتر رود روی خلق و خو، حالت روحی، سلامت جسمی، روابط شما و در نهایت روی کیفیت زندگیتان تأثیر می گذارد
اثرات استرس مزمن:
استرس مزمن تقریباً هر سیستم از بدنتان را می‌تواند مختل می کند. خواب کم، درد، بیماری‌های مربوط به ایمنی، مشکلات گوارشی، مشکلات پوستی مانند اگزما، بیماری قلبی، مشکلات وزن، درگیری‌های ذهنی از جمله عوامل تشدید کننده استرس می باشند.
علائم استرس:
بدترین نکته در مورد استرس، عادت به آن است. به مرور زمان شما متوجه استرستان نخواهید شد. به همین سبب باید علایم استرس را به خوبی بشناسید.
علایم شناختی: مشکلات حافظه، ناتوانی تمرکز، افکار مضر، نگرانی دائم و …
علائم عاطفی:   افسردگی یا نارضایتی عمومی، اضطراب، خشم، تنهایی و انزوا و …
علائم فیزیکی: درد، اسهال یا یبوست، تهوع، سرگیجه، ضربان قلب بالا، کاهش میل جنسی و ...
علائم رفتاری: بیش از حد غذا خوردن، خواب بیش از حد، غفلت در کار ها، استفاده از الکل یا دارو برای استراحت، انجام رفتار های عصبی مانند تند تند قدم زدن
علل استرس:
شرایط و اتفاق هایی که باعث ایجاد استرس می‌شوند به عنوان علل استرس شناخته می‌شوند مانند یک برنامه کاری خسته کننده. این علل در هر فرد متفاوت است. شاید چیزی که در شما سبب استرس شود در دیگران تأثیری نداشته باشد. علل استرس می‌تواند ناشی از درون فرد یا عوامل بیرونی باشد.
مشکلات شغلی، مشکل مالی، خانواده، رفتار دیگران از جمله علل خارجی استرس و بدبینی، تفکر عدم انعطاف، انتظارات غیر واقعی، عدم اعتماد از جمله عوامل درونی استرس می باشد.
افزایش توانایی برای مقابله با استرس:
پس ریشه‌یابی علت استرستان باید با آن مقابله کنید. نحوه مقابله با استرس بسیار گسترده است. مثلاً ورزش کردن، پیاده روی، شنا،یوگا و ... به شما کمک می کند. در جمع ها حضور یابید و با دوستانتان به بیرون بروید. صحبت کردن چهره به چهره موجب کاهش استرس در شما می شود. موزیک های آرامش بخش گوش دهید. از غذاهای سالم و ارگانیک تغذیه کنید. منظم بخوابید و در زمان مشخصی از خواب بیدار شوید.
 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه