روش آموزشی UDL چیست؟

طراحی
شاید اسم UDL به گوشتان آشنا باشد و در حوضه آموزش با آن مواجه شده باشید اما ندانید که این عبارت بر چه چیز دلالت دارد.
UDL یک نگاه یا تفکر جهانی برای یادگیری و تدریس بهتر می باشد. این روش کمک می‌کنند تا همه دانش اموزان فرصتی برابر برای آموزش داشته باشند. شیوه‌های تدریس معلمین و دسترسی دانش اموزان به مطالب علمی از موارد این روش می شود.
UDL تنها منحصر به آموزش نمی‌شود و دارای ابعاد  وسعی می باشد. مثلاً فردی که ناشنواست نمی‌تواند مفاهیم بیان شده در تلویزیون را متوجه شود از این رو UDL پیشنهاد می‌دهد مطالب به صورت زیر نویس بیان شود. اینکار فرصتی برابر برای همه فراهم می‌کند تا تلویزیون ببینند.

سه اصل اصلی UDL

ارائه: توصیه می کند که اطلاعات در بیش از یک فرمت ارائه شود. مثلاً کتاب‌های درسی اکثراً به صورت بصری(تصاویر و کلمات) هستند. آموزش تنها به شیوه بصری در کلاس‌ها برای دانش اموزانی مؤثر است که به صورت بصری می آموزند. از این رو یو دی ال عنوان می‌کند علاوه بر کتاب‌ها از فیلم ، صوت، بازی و… نیز برای تدریس استفاده شود.

بیان و عمل: به دانش اموزان فرصت انتخاب نوع ارزیابی یادگیری بدهید. برخی از دانش آموزان ترجیع می‌دهند مطالب را بخواند و برخی دیگر ترجیع می‌دهند با ارائه یک کنفرانس یا پاسخ به سؤالات به صورت شفاهی میزان یادگیری خود را بیان کنند.

مشارکت: UDL به معلمین توصیه می‌کند از روش‌های مختلف برای افزایش انگیزه دانش آموزان استفاده کنند. وظایفی را معین کنند و از دانش آموزان بخواهند یکی برگزینند و انجام دهند. با استفاده از یک بازی می‌توانید سبب مشارکت و همکاری دانش آموزان شوید.

درخواست تحقیق و بررسی از دانش آموزان، درخواست ساخت یک ویدیو کوتاه، ارائه مطلب و … از دیگر روش‌های یو دی ال می باشد. حتماً متوجه تفاوت اساسی این روش با روش‌های سنتی شدید.

مزایای UDL :

 این روش کمک می‌کند تا توجه دانش آموزان به آموزش معطوف شود و از پرت شدن حواسشان جلوگیری می کند.
اطلاعات را به شیوه ای که با فرد سازگار می باشد، ارائه می‌دهد به جای آنکه از یادگیرنده بخواهد با اطلاعات سازگار شود.
چون راه‌های یادگیری مختلف است، در نتیجه افراد بهتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند و انعطاف در آموزش بیشتر است.

آیا معلمین و مدرسه شما از یو دی ال استفاده می کنند؟ اگر مدرسه شما از یو دی ال استفاده نمی کند، با آن‌ها صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید از شیوه‌های این نگرش آموزشی استفاده کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه