معرفی رشته طراحی لباس

طراحی
در عصر حاضر لباس توجه بسیاری را به خود اختصاص داده است. از همین رو اهمیت طراحی لباس نیز نباید نادیده گرفته شود. هدف رشته طراحی لباس و پارچه، طراحی انواع پارچه برای کاربرد های گوناگون و طراحی لباس‌های متنوع با توجه به نیاز افراد، سنت ها، هنجار ها و … می باشد.

مهارت های طراحی لباس:

طراحی لباس یک رشته به روز محسوب می‌شود و طراح لباس باید از آخرین مد و سلیقه افراد آگاه باشد. از طرفی به انواع پارچه و  سبک های پوشش باید مسلط باشد. امروزه طراحی ها با استفاده از نرم‌افزار انجام می‌شود، پس باید توانایی درک نرم‌افزار را هم داشته باشد.

دروس طراحی لباس:

دروس کارشناسی طراحی لباس به مانند سایر رشته‌های دیگر از دروس پایه، عمومی، اصلی و تخصصی تشکیل می شود. معارف اسلامی۷ اخلاق اسلامی۷ تاریخ و تمدن اسلام، تاریخ اسلام از جمله دروس عمومی می باشند. 
دروس طراحی ۱و۲، مبانی هنر های تجسمی،آشنایی با هنر در تاریخ از جمله دروس پایه می باشند.
دروص اصلی و تخصصی این رشته شامل تاریخ پارچه و نساجی، تاریخ پوشاک ایران، شناخت الیاف و پارچه، دوخت سنتی،کاربرد رایانه در طراحی لباس، الگوسازی روی مانکن، طراحی لباس ۱ الی۴، الگوسازی۱الی۴، دوخت ۱و ۲، نمادشناسی ، هندسه نقوش و … می باشد.

بازار کار طراحی لباس:

می‌توان گفت کارگاه های تولید لباس، برند های معروف لباس، تولید کیف و کفش، تولید پارچه و نساجی، مزون های مختلف از جمله محل هایی هستند که یک طراح مد و لباس می‌تواند مشغول به کار شود. در این رشته توانایی و پشت کار بسیار حائز اهمیت می شباد چرا به دلیل رعایت نشدن قوانین کپی رایت و رقبای زیاد ممکن است دچار مشکلات فراوانی شوید.
یکی از مزای این رشته این می‌باشد که شما خود نیز در این رشته می‌توانید با اندکی تلاش و پشتکار جزو صاحبان کار محسوب شوید.

گرایش کارشناسی ارشد:

در مقطع کارشناسی ارشد نیز می‌توانید با همین عنوان طراحی پارچه و لباس به ادامه تحصیل بپردازید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه