راهکار های کاهش استرس امتحان

طراحی
استرس امتحان مسأله ای است که  در زمان امتحانات گریبان‌گیر اکثر دانش آموزان می شود.  راهکار های زیر به کاهش استرس شما بسیار کمک می کند. یادتان نرود که این شما هستید که به استرس اجازه می‌دهید بیشتر و بیشتر شود.

استرس علل متفاوتی دارد اما مهمترین علل استرس که با امتحان مرتبط است می‌تواند سطح انگیزه پایین، عدم تهیه برنامه ریزی، داشتن انتظارات زیاد از دیگران و رقابت با دیگران باشد.

موسیقی:

گوش دادن به موسیقی می تواند سبب ایجاد محیطی مثبت و سازنده برای فرد شود. موسیقی همچنین خلق و خوی شما بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا بهتر مطالعه کنید. موسیقی کلاسیک به عنوان بهترین نوع موسیقی برای تقویت قدرت مغز شما توصیه می شود.

پیاده روی:

بسیاری از دانش آموزان احساس می کنند که باید تمام وقت خود را قبل از امتحانات به کتاب اختصاص دهند. تحقیقات ثابت کرده است که ورزش هایی مانند پیاده روی می تواند حافظه و قدرت مغز شما را افزایش دهد و از استرس شما بکاهد.

تصویر زیر نتایج مطالعات انجام شده توسط دکتر چاک هیلمن از دانشگاه ایلینوی را نشان می دهد. این تصویر به وضوح نشان می دهد که ورزش می تواند بر فعالیت مغز شما بسیار مؤثر باشد.

برنامه ریزی برای مطالعه:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تحقیقات بیانگر تأثیر برنامه‌ریزی بر کاهش استرس می باشد. در‌واقع می‌توان گفت دانش اموزانی که با برنامه‌ریزی درس م یخوانند دچار استرس کمتری می شوند.

خواب صحیح:

شما نباید هرگز مزایای خواب شبانه را نادیده بگیرید. خواب یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان استرس شما می باشد. خواب به مغزتان کمک می‌کند تا عمل‌کرد حافظه شما افزایش یابد و مطالب را بهتر به یاد بیاورید.

مصرف شکلات تلخ:

خوردن شکلات های ٪۱۰۰ و ٪۷۰ می‌تواند در کاهش استرس شما بسیار مؤثر باشد. کاکائو با  هورمون استرس مبارزه کرده و سبب افزایش آرامش در شما می شود. به علاوه شکلات سبب آزاد شدن اندورفین  در بدن می‌شود که یک عامل نابود گر استرس محسوب می شود.

حرف زدن:

گاهی شما تنها نیاز دارید تا از استرستان با کسی حرف بزنید یا در کوه  و ارتفاع اندکی فریاد بزنید.

کاهش حواس پرتی:

شما خودتان حتی از میزان تأثیر گوشی، تبلت ، شبکه‌های اجتماعی و … آگاه نیستید. چک کردن گوشی و … موجب می‌شود تا تمرکزتان مدام در حال نوسان باشد. این نوسانات سبب ایجاد استرس در شما می شود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه