یادداشت برداری به روش کورنل چیست ؟

طراحی
روش کورنل یک روش یادداشت برداری است که توسط دکتر والتر پاوک از دانشگاه کورنل پیشنهاد داده شده است. شما با این روش به راحتی می‌توانید از سخرانی ها،کلاس درس و مطالعه یادداشت برداری کنید. با استفاده از سیستم کورنل می توانید یادداشت های خود را سازماندهی کنید و به  افزایش دانش و مهارت های تحصیلی خود اضافه کنید.یادداشت برداری یکی از عوامل تقویت سلامت می باشد.
در ادامه باهم مراحل یادداشت برداری کورنل را یاد می گیریم.
۱ـ بخش اول
برگه هایی را فقط برای یادداشت برداری کورنل اختصاص دهید. شما می‌توانید از یک نوت بوک یا برگه های اضافی که دارید در یک پوشه استفاده کنید. هر برگه را می‌توانید به بخش‌های مختلف تقسیم کنید زیرا هر بخش هدف خاصی دارد.
یک خط در قسمت پایین کاغذ خود بکشید. این خط باید تقریباً یک چهارم از صفحه را در برگیرد(حدودا 5 سانت از پایین).از این بخش برای نوشتن خلاصه های یادداشتتان استفاده کنید.
یک خط عمودی در قسمت چپ کاغذ خود بکشید. این خط باید حدود ۶.۵ سانتی متر از سمت چپ صفحه فاصله داشته باشد. این بخش به عنوان بررسی یادداشت های شما استفاده می شود.
بزرگترین بخش از صفحه را به عنوان منطقه یادداشت برداری از سخنرانی یا خواندن انتخاب کنید. این بخش در سمت راست صفحه باید فضای زیادی برای نوشتن نکات مهم داشته باشد.
همچنین می‌توانید بجای کشیدن این خطوط در تک تک صفحات، از قالب‌های کورنل موجود در اینترنت استفاده کنید. برگه های سفید را جستجو کرده و چاپ کنید.
۲ـ مرحله دوم
نام درس، تاریخ و موضوع سخنرانی یا مطلب مورد مطالعه را در بالای صفحه خود بنویسید.انجام مداوم اینکار، به شما کمک می کند که یادداشت های خود را سازماندهی کرده و مطالب را به صورت دوره به راحتی بازبینی کنید.
در زمان مطالعه یا کلاس درس یادداشت‌های خود را در سمت راست برگه بنویسید. یادداشت‌ها شامل هرگونه اطلاعاتی که به نظر شما حائز اهمیت است، می شود.
به صورت فعال گوش دهید و یادداشت کنید.به سیگنال های مهم معلم یا سخنران توجه کنید. مثلاً وقتی می‌گوید دو دلیل مهم … یا سه عاملx , Y و … بلافاصله یادداشت کنید. در کتاب‌ها درسی معمولاً نکات مهم را پر‌رنگ تر می‌نویسند یا از نمودار استفاده می کنند.
از علایم و اختصار و جملات کوتاه استفاده کنید. مثلاً به جای «در سال 1703 پیتر بزرگ سنت  پترزبورگ را تاسیس کرد و اولین ساختمان آن، قلعه پیتر و پولس را ساخت» بنویسید:«1703-تاسیس سنت پترزبورگ-قلعه پیتر و پولس ایجاد».
کلمات کلیدی را حتماً ذکر کنید. اگر مثال مهمی گفته شد ذکر کنید.
زمانی که موضوع تمام شد به صفحه بعد بروید و همین روال را تکرار کنید. این مسأله در سازماندهی و نظم ذهنی شما بسیار مؤثر می باشد.
هرگونه سؤالی در ذهنتان ایجاد شد فوراً آن را یادداشت کنید.
یادداشت‌های خود را بخوانید و ویرایش کنید. اگر جملات آن غیر منطقی است آن‌ها را اصلاح کنید.
۳ـ مرحله سوم
نکات مهم یادداشت‌های خود را بیرون بکشید و در سمت راست برگه یادداشت خود بنویسید. مهم‌ترین مطالب را شناسایی کنید.. نکته مهم این سیستم این است که به شما یاد می‌دهد چگونه از اطلاعات غیر ضروری پرهیز کنید.
در ستون سمت چپ،سوالاتی از خود بپرسید. مثلاً چرا پیتر قلعه را ساخت؟ از کلماتی مانند چرا، چگونه، عامل و … استفاده کنید. این مسأله بعد ها به عنوان یک ابزار مطالعه نیز برای شما کارکرد دارد.
حال نوبت ستون پایین است. تمام آنچه که یاد گرفته‌اید را در ستون پایین بنویسید. مثلاً فرمولی خاص، نکته‌ای مهم و …. فکر کنید برای کسی بخواهید درسی را توضیح دهید چه نکاتی از آن را حتماً به وی یاد می دهید، آن‌ها را یادداشت کنید.
۴ـ مرحله چهارم
یادداشت های خود را بخوانید و روی ستون سمت چپ و خلاصه  پایین تمرکز کنید.این بخش‌های مهم امتحان شما را تشکیل می دهند.
قسمت سمت راست را با دست خود بگیرید و به سؤالات سمت چپ پاسخ دهید.
تا آنجا که می‌توانید یادداشت‌های خود را مرور کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه