راهکار هایی برای بهبود نارسا خوانی در کودکان

طراحی
مطالعه برای کودکانی که دچار نارسا خوانی هستند یک کابوس محسوب می شود. نارسا خوانی به هرگونه اختلال در خواندن و نوشتن اطلاق می گردد. کودکانی که دچار نارسانی هستند کند ذهن یا عقب‌مانده ذهنی نیستند، تنها دچار نوعی اختلال هستند که به مرور زمان و آموزش‌های صحیح می‌توانند درمان شوند..
در ادامه چند راهکار برای درمان نارسا خوانی به شما پیشنهاد می‌کنیم که والدین و معلمین عزیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
نوع آزمون را مشخص کنید:
آزمون ها انواع گوناگونی دارند که ممکن است به  نوع خاصی خواندن و نوشتن نیاز داشته باشند. نمونه‌های کوچکی از آزمون مورد نظر را با کودکتان تست کنید. دانستن نوع آزمون می‌تواند از اضطراب کودکتان بکاهد. همچنین به او کمک می‌کند تا بهتر بتواند از پسش بر بیاید.
صرف زمان بیشتر برای آموزش:
شما باید زمان بیشتری نسبت به دیگر کودکان برای فرزندتان صرف کنید. تکرار مطالب می‌تواند به کودکتان بسیار کمک کند. یادتان نرود که فرزندتان به مرور زمان اطلاعات را دریافت می کند. پس اگر مثلاً در روز جمعه آزمون دارد از روز دوشنبه شروع کنید نه روز چهارشنبه.
یک برنامه تحصیلی متناسب با سرعت کودکتان تنظیم کنید:
به اندازه‌ای که فرزندتان توانایی و کشش مطالعه دارد، برنامه‌ریزی کنید. زمان مطالعه کودکتان را به پروسه های کوتاه تقسیم کنید و از مطالعه به صورت یک‌سره اجتناب کنید.
ببینید کودکتان چجور برنامه مطالعه‌ای را بیشتر دوست دارد. شاید کودکتان بخواهد مثلاً ۵ مبحث را در هر پارت مطالعه کند اما چیزی که حائز اهمیت است این است که نباید مطالعه برای کودک خسته‌کننده شود.
فلش کارت ها:
استفاده از فلش کارت ها یک راه سریع برای آزمایش کودکتان است. نوشتن متن در کنار تصاویر به عنوان یک عنصر بصری می‌تواند به حافظه کودکتان کمک بیشتری کند.
صبور باشید در خواندن:
سعی کنید بیشتر مفاهیم را به کودکتان بیاموزید تا خواند صرف کلمات.خواندن کلمات بعد از یادگیری مفاهیم حائز اهمیت می باشد. به کودکان فرصت کافی برای بازیابی اطلاعات بدهید. بسیاری از کودکان مبتلا به نارسایی مزمن زمان بیشتری را صرف بیشتری برای یادآوری اطلاعات می کنند.
درک و راهنمایی کودک:
اگر قسمتی را متوجه نشد سعی کنید برای آموزشش وقت بگذارید چرا که اگر قسمتی را متوجه نشود دچار اختلال در یادگیری می شود. با معلم کودکتان صحبت کنید و از او بخواهید با شما برای کمک به کودکتان همکاری کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه