معرفی رشته زمین شناسی

طراحی
رشته زمین شناسی از گروه علوم پایه می باشد. رشته زمین شناسی به مطالعه زمین و حوادث درون آن می پردازد. این رشته تحصیلی می‌تواند در همکاری با رشته‌های دیگر مهندسی به منظور جلوگیری و بهبود اتفاقات زمین بپردازد.

مهارت های رشته زمین شناسی:

زمین شناسی علمی مرتبط با زمین می‌باشد پس ممکن است به مناطق مختلف بروید و یا روی زمین آزمایش ها، نمونه برداری ها و … انجام دهید. بنابراین باید توانایی و روحیه لازم را برای سفر و یا کار در محل غیر اداری را داشته باشید. از طرفی زمین شناسی رشته ای مرتبط با مشاغل دیگر نیز می باشد، پس باید روحیه کار تیمی را نیز در خود تقویت کنید. همچنین این رشته جزو رشته‌های محاسباتی می باشد، پس فیزیک و ریاضیات اهمیت به سزایی برای این رشته دارد.

دروس رشته زمین شناسی:

ریاضی، فیزیک، شیمی،آزمایشگاه، مبانی کامپیوتر،آمار از جمله دروس پایه می باشد.
دروس اصلی این رشته شامل دیرینه شناسی -ماکروفسیل، سنگ های رسوبی، سنگ های آذرین،سنگ های دگرگونی،زمین شناسی فیزیکی، زمین شناسی تاریخی، بلورشناسی نوري، مبانی کانی شناسی، ریز دیرینه شناسی،چینه شناسی، زمین شناسی ساختاری، فتوژئولوژی،سامانه اطلاعات جغرافیایی و … می باشد.
همچنین دروس اصلی رشته زمین شناسی شامل زمین شناسی ایران، عملیات زمین شناسی ایران، زمین شناسی اقتصادی، متون علمی زمین شناسی، زمین
شناسی زیست محیطی،زمین شناسی صحرائی، زمین شناسی مهندسی و … می باشد.

بازارکار رشته زمین شناسی:

یک مهندس زمین شناس می‌تواند در مراکز خصوصی و دولتی مشغلول به کار شود. وزارت خانه های صنعت،معدن و تجارت، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری ، آموزش‌ و پرورش‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ و زلزله کشور، موسسه ژئوفیزیک، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی از جمله نهادهایی هستند که می‌تواند مشغول به کار شود.

گرایش کارشناسی ارشد:

شما می‌توانید در ۱۱ گرایش به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بپردازید. پترولوژی، زمین شناسی اقتصادی، زمین ساخت، آب زمین شناسی، چینه نگاری و دیرینه شناسی، رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی، زمین شناسی نفت، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی زیست محیطی، زمین شیمی، سنجش از دور زمین شناختی از جمله گرایش های کارشناسی ارشد می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه