قدرت مشاهده خود را افزایش دهید

طراحی

من و همسرم در خیابان شلوغی در مرکز شهر شیکاگو در حال قدم زدن بودیم. ناگهان همسرم ترمز کرد.
گفتم چیشده؟
-شما آن را ندیدید؟
-نه ، در مورد چی صحبت می کنی؟
-در مقابل ما پرنده ای سعی کرد ساندویچ را از دست آن زن بگیرد.
-شوخی می کنید
-شما واقعاً به چیزی نگاه نمیکنید، می دانید؟
حق با او بود. من با اینکه یک نویسنده هستم و بارها و بارها گفته شده است که مشاهده دقیق نوشته ای جالب تر را ایجاد می کند ، اما وقتی خارج از خانه هستم ، معمولاً بیش از حد در افکارم هستم تا آنجا که اتفاقات پیرامون را از دست می دهم.
شاید وقتی در منطل باشید این مسئله به چشم نیاید اما برای موفقیت باید توجه تان به اطرافتان باشدمشاهده درست امکان پردازش بهتری به شما می دهد و در نتیحه می توانید رویکردهای خود را متناسب با محیط خود تطبیق دهید. همچنین برای ناظران خوب انتخاب پیام ها و نشانه های ناگفته آسان تر است ، در نتیجه روابط قوی تر و همدلی بیشتری با افراد دیگر برقرار می کنند.
در اینجا نکاتی برای افزایش قدرت مشاهده وجود دارد:

هوشیار باش

روزی یک بار ، در مکانی آرام زمانی را به استراحت سپری کنید. چشمان خود را ببندید و بگذارید تنش در عضلات شما پیش رود. سعی کنید تمام فعالیت ها را در ذهنتان متوقف کنید ، درعوض روی تنفس خود و صداها و بو های اطراف خود تمرکز کنید. درک کنید که فضای زیر شما چه احساسی دارد. اگر ذهن شما شروع به جدا شدن می کند ، به آرامی خود را به زمان حال بکشید و 15 دقیقه یا بیشتر در آنجا بمانید.
در یک مکان عمومی بنشینید
در پارک ، کتابخانه یا مرکز خرید چند دقیقه بنشینید. اطرافتان را ببینید و به آنچه می پوشند ، نحوه راه رفتن و تعاملاتی که با هم  دارند، توجه کنید.
جزئیات مربوط به حواس خود را ضبط کنید ، مانند کار ساخت و ساز تازه یک خیابان که شروع شده، یا نوشته ای که روی درب یک فروشگاه بسته آویزان است. هر آنچه به ذهن می آید بنویسید.

داستان ایجاد کنید

هنگام رفت و آمد در قطار یا انتظار در صف ، غریبه های مجاور را مشاهده کنید. به خصوصیات و رفتار آنها توجه داشته باشید و تصور کنید که زندگی آنها به چه صورت است ، در کجا زندگی می کنند ، برای زندگی چه می کنند ، اعضای خانواده آنها چه کسانی هستند و ... . شما می توانید همین کار را با عکس افرادی که در مجله ها یا آنلاین می بینید نیز انجام دهید. 

آگاهانه غذا بخورید

به جای اینکه ناهار خود را هنگام کار در میز کار خود میل کنید، یک وعده غذایی بدون حواس پرتی داشته باشید، حتی بدون مکالمه. به آرامی غذا بخورید تا طعم و بو غذا را احساس کنید.
به جای رانندگی قدم بزنید
پیاده روی به شما امکان می دهد تا بیشتر با محیط خود ارتباط برقرار کنید. به آب و هوا ، میزان تجاری سازی و ترافیک ، تأثیر طبیعت و اینکه اطراف شما آرام است یا هرج و مرج است، توجه داشته باشید. حدس بزنید که برنامه ریزان شهری ، توسعه دهندگان مسکونی یا معماران هنگام طراحی محل چه چیزی را در ذهن داشته اند.

هدفون خود را بردارید

در حالی که در حال گذر از پیاده رو یا با وسیله نقلیه هستید ، تمام توجه خود را به صدای موزیک اختصاص ندهید. اینگونه می توانید محیط اطراف خود را بهتر مشاهده کنید و به مکالمه و صداهای جالب گوش دهید.

سرگرمی فعال داشته باشید

گوش دادن به آهنگ مورد علاقه یا تماشای فیلم وسوسه انگیز است اما یک بار در حالی که فیلم می بینید، به معنای دیالگوگ ها یا ترانه ها با دقت بیشتری فکر کنید. سعی کنید خود را در موقعیت قرار دهید و به جای کارگردان و سایر فکر کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه