۱۰ راه ساده برای بهتر شدن دنیا

طراحی

بخش مهمی از انگیزه و هدف زندگی ما به عنوان انسان، نهفته در کمک به بهبود چیزی بزرگ است، بزرگتر از جهان پیرامونمان. وقتیکه اصطلاح "تبدیل جهان به مکانی بهتر" را می شنویم، اغلب به ذهن این متبادر می شود که این کار تنها از رهبران بزرگ در راس، جنبش های قدرتمند اجتماعی، محققان یا نوابغ در حال نظریه پردازی بر می آید. اما باید در نظر داشت اقدامات کوچک ما می تواند باعث ایجاد اندکی حس خوشبختی در زندگی افراد اطرافمان شود. همین حرکات کوچک می تواند احساس جامعه دوستی و انسانیت را در ما ایجاد یا تقویت کند و چیزی برای لبخند زدن به ما بدهد و این موضوع کمی نیست.

در اینجا ده اقدام کوچک وجود دارد، همه آنها به راحتی در اختیار ما هستند، که می توانند با آنها حس انسان دوستی را در جوامع خود گسترش داده و همچنین باعث بهبود ذهنیت خودمان نسبت به اطرافیان و روابطمان با آنها شود.

۱- انعام دادن سخاوتمندانه:

 هرچقدر که می توانید انعام دهید، ۲۵٪ ،۵۰٪ ،۱۰۰٪ یا حتی بیشتر را کنار بگذارید. (بدیهی است که این امر بیشتر در کشورهایی اعمال می شود که انعام دادن در آنها عادی است.) البته اگر خدمات افتضاح نباشد. اندکی پول اضافه تر، به آنها می گوید که قدردان آنها هستید، پیامی که نشان می دهد ما در جامعه ی خواستار  سرویس دهندگان بهتری هستیم.

۲- از دیگران تعریف کنید: 

به دیگران بگویید که چقدر شغلشان، لباس یا مدل موهای جدیدشان را دوست دارید، از آواز خواندنشان یا هر چیز دیگری که هست، اگر لذت می برید به آنها بگویید. صادق باشید. خود من شخصا در وب سایت ها، در مورد پستی که واقعاً دوست دارم نظر ارسال می کنم. در عوض از دیگران انتظاریی نداشته باشید، فقط به دیگران اطلاع دهید.

۳- با دیگران اعتماد کنید: 

به دیگران اجازه دهید دقیقاً بداند که چه احساسی راجع به مسايل در ذهنتان احساس می کند (البته صحبت در مورد مسايل منفی نیست- آنها پروتکل خاص خودشان را دارند). ما اغلب بیش از حد خودمان را در بیان احساساتمان حفظ می کنیم. اعتماد کردن به دیگران می تواند راهی عالی برای نشان دادن اعتماد و قدردانی شما از آنها باشد. البته، شما باید خودتان تصمیم بگیرید که چه چیزی مناسب هست و یا.

۴- کتابی را که خوانده اید به کسی ببخشید :

 هدیه دادن چیزی که خوانده اید و از آن لذت برده اید، فراتر از یک ژست خوب است، این راهی برای نشان دادن به دیگران است که الف) به آنها فکر می کنید، ب) آنها را درک می کنید و ج) شما می خواهید چیزی را با آنها به اشتراک بگذارید. لحظه ای که کتاب را می گیرند تمام نمی شود، پس از خواندن کتاب، می توانید با هم در مورد آن صحبت کنید. این کار را با اطرافیانی که کتابخوان نیستند انجام ندهید چون شما تعهدی را ایجاد خواهید کرد که برای آنها خوشایند نیست.

۵- چیزی را برای کسی درست کنید:

 شیرینی بپزید، یک نقاشی بکشید و بدون هیچ دلیل خوبی آن را به کسی بدهید. مانند دادن کتاب به کسی، به آنها می گوید که شما به آنها اهمیت می دهید و می خواهید برای آنها کاری خوب انجام دهید و چیزی که شما ایجاد کردید یک حس خوب است. بدون انتظار و بدون توجه به اینكه آیا آنها لطفتان را جبران می كنند یا نه و یا آن را دوست دارند یا نه.

۶- ارسال نامه یا ایمیل یا پیامک : 

به کسانی که مدتی با آنها صحبت نکرده اید یا به کسانی که هر روز می بینید، فرقی نمی کند، پیام دهید. شاید آنها پاسخ دهند، شاید هم نه. نکته ی این کار این است که آنها فقط باید بدانند که برای شما مهم هستند.

۷- تعریف یک کارمند پیش مدیرش:

اگر از کسی بدلیل خدمات خوبش راضی هستید، با مدیرش تماس بگیرید و به آنها بگویید که او چه کار بزرگی انجام داده است. اگر در آن زمان وقت ندارید، نام کارمندان و شماره تماس و یا ایمیل را یادداشت کرده بعداً اینکار را انجام دهید.

۸- به کسی یاد دهید که چگونه کاری را انجام دهد:

مهارت یا استعداد خود را با کسی، با نشان دادن چگونگی انجام کاری به اشتراک بگذارید. برای شخصی که به او کمک می کنید صبر و احترام داشته باشید در واقع به آنها هدیه می دهید و کمبود شخصیت آنها را جبران نمی کنید.

۹- بگذارید کسی بدرخشد: 

اجازه دهید دیگران استعداد خود را بروز دهند و به آنها فرصت دهید تا آن را نمایش دهند. به خصوص اگر آنها نسبت به شما جوان تر باشند، به آنها فرصتی می دهید تا چیزهای جدیدی را در خود پیدا کنند، با این کار به آنها نشان می دهید که به آنها اعتماد دارید و از آنها قدردانی می کنید، همچنین به آنها اجازه می دهید تا توجه مورد نظر خود را جلب کنند.

۱۰- دوستان با علایق مشترک را بهم معرفی کنید: 

دو دوست یا همکار خود که احساس می کنید چیزی مشترکی را بهم معرفی کنید. این کار شما باعث می شود آنها متوجه شوند که برایشان ارزش قائل هستید و شاید باعث ایجاد مشارکتی شود که باعث بهتر شدن امور شود.

شما احتمالاً جمله "تمرین مهربانی" را شنیده اید و این اساساً چیزی است که من در اینجا در مورد آن صحبت می کنم. هر چیزی که باعث می شود مردم بفهمند که به آنها اهمیت می دهید، این پتانسیل را دارد که دنیا یا گوشه کوچک از زندگی شما را به مکانی بهتر تبدیل کند.به این فکر کنید که چه حرکات کوچک دیگری می توان انجام داد، یا دیگران برای شما انجام داده اند، که حتی جهان را حتی اندکی روشن تر کرده باشد؟ 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه