آیا دانش آموزان به فناری بیش از حد اعتماد دارند؟

طراحی

اینترنت به عنوان یکی از بزرگترین اختراعات عصر مدرن شناخته می شود. با کمک اینترنت به دنیایی از اطلاعات و ارتباطات وارد می شویم. فناوری می‌تواند کمک‌های بسیاری به آموزش و پروش بکند و موجب می‌شود تا راه‌های یادگیری افزایش یابد اما آیا بیش از به فناوری وابسته نشده ایم؟

تحقیق و پژوهش:

با استفاده از اینترنت دنیای عظیم اطلاعات در نوک انگشتان شما قرار می گیرد. با جستجو یک کلمه یا عبارت می‌توانید صد ها مقاله در مورد مطلب مورد نظرتان پیدا کنید. در صورتی که اگر اینترنت نبود شما باید ساعت‌ها در کتابخانه صرف کنید.
مشکلی که در رابطه به وجود می‌آید عدم اطمینان از درستی مطالب می باشد. در اینترنت هم اطلاعات درست و هم اطلاعات نادرست منتشر می شود. از  طرفی دانش آموزان به راحتی به اطعات دسترسی دارند و با یک کپی می‌توانند اطلاعات بسیاری را به دست آورند و این سبب تنبلی دانش آموزان برای تحقیق و پژوهش می شود.

ارتباط:

وجود فناوری سبب ایجاد ارتباط های جدید چون تماس های صوتی و تصویری،شبکه های اجتماعی و … شده است.از یک طرفی می‌توان گفت ایجاد ارتباط جدید به کمک بشر آمده است. مثلاً شما توسط کلاس‌های آنلاین می‌توانید حتی در کلاسی در خارج از کشور شرکت کنید!
فناوری به شماکمک می‌کند تا از برنامه‌های مختلف، انیمیشن ها، ارتباطات آموزشی و … استفاده کنید اما از طرفی موجب می‌شود تا از نوشتن و برقراری ارتباط با دیگران دور بمانید. کمتر شدن ارتباط با دیگران و کم رنگی تعاملات سبب می‌شود تا اعتماد بهنفس شما کاهش یابد.

سرقت ادبی:

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است فناوری برای دانش اموزان ایجاد کند، تنبلی در تألیف می باشد.دانشجویان اغلب بدون تحقیق جامع مطالبی را کپی می‌کنند و این موجب می‌شود تا عقاید مستقلی نداشته باشند. 

راه حل چیست؟

این مسأله که بخواهیم فناوری را به طور کل از آموزش کنار بگذاریم و فرصت استفاده از فناوری از دانش آموزان بگیریم کاملاً فانتزی به نظر می‌رسد و راه حل مناسبی نمی باشد. شاید بهترین راه حل می‌تواند آموزش نحوه استفاده صحیح از اینترنت می باشد. دانش اموزان باید از اینترنت برای یادگیری و جستجو استفاده کنند نه برای موارد دیگر.  اینترنت نباید جایگزین ارتباط چهره به چهره و مطالعه و تحقیق کتاب‌ها شود. فناوری نباید رابطه دانش اموز و معلم را کم‌رنگ کند بلکه باید موجب ارتباط بهتر شود.
از این رو بهتر است دانش آموزان از فناوری در حدود محدود و با تأیید خانواده و معلم استفاده کنند.
 

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه