8 روش برای خواب بهتر

طراحی
خودداری از خواب هرگز ایده خوبی نیست ، بسیاری از مردم با خوردن قهوه از خواب خودداری می کنند، در حالی که همه به خواب نیاز دارند تا بتوانند استراحت کنند. به طور متوسط انسان شبانه روز به 8 ساعت خواب نیاز دارد.  اما باید بدانید اگر کم بخوابید و استراحت کمی داشته باشید در بلند مدت بدنتان ویران می شود. در حقیقت کمبود خواب حتی می تواند روی عملکرد ذهنی شما تاثیر بگذارد و نتوانید به خوبی محیط را ارزیابی کنید.
خواب کافی برای ذهن ضروری است و نمی توان در مورد کاهش آن صحبت کرد. در حالت ایده آل ، چرخه خواب شما باید تا حد امکان از الگوهای طبیعی غروب و طلوع آفتاب پیروی کند. چنانچه خواب کافی داشته باشید، صبح ها در ساعت مشخصی بیدار می شوید و احساس طراوت می کنید. علاوه بر طول خواب ، کیفیت خواب شما نیز بسیار مهم است. چرخه خواب شما از سطوح مختلفی تشکیل شده است  و خواب عمیق مرحله است که قوای شما تجدید می شود. اگر خواب شما مختل شود ، رسیدن به وضعیت خواب عمیق بسیار دشوار است.
برای بهبود کیفیت خواب، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ در اینجا 8 تکنیک وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید:

1. قبل از خواب ورزش نکنید

ورزش باعث افزایش آدرنالین در بدن می شود و ذهن شما را بازتر کرده و باعث افزایش دمای بدن می شود. شاید تجربه این را داشته باشید که بعد از ورزش مدام در تخت خود غلت می زنید اما خوابتان نمی برد. بنابراین چند ساعت قبل از خواب ورزش نکنید تا بتوانید بخوابید.

2. شام سبک میل کنید

شکم پر خوابیدن را دشوار می کند. در حالت ایده آل ، شما باید شام خود را حداکثر سه ساعت قبل از خواب میل کنید. برای صرف شام روی پروتئین و چربی سالم تمرکز کنید و کربوهیدرات را کاهش دهید. شام سبکی میل کنید چرا که شما در ساعات پایانی روز هستید و به انرژی کمتری نیاز دارید.

3. در ساعت مشخصی بخوابید مثلا 10 شب

 نظرات برای ساعت خواب ایده آل متفاوت است و اکثر وب سایت های سلامتی و تناسب اندام توصیه می کنند بین ساعت 9 تا 10 شب بخوابید. سعی کنید حدود زمانی که بدنتان شروع به ترشح ملاتونین می کند ، بخوابید ، که به طور معمول حدود ساعت 9:30 بعد از ظهر است.  تلویزیون و لپ تاپ خود را خاموش کنید و خواب خود را در اولویت قرار دهید!

4. در یک اتاق تاریک بخوابید

نور بیش از حد در اتاق ، یا نور آبی ناشی از وسایل الکترونیک یا نوری که از پرده های اتاق به داخل می آید، در خواب شما و ترشح ملاتونین اختلال ایجاد می کند. اگر نمی توانید نوری که از پرده ها می آید را تغییر دهید از پردهای تاریک تر کلفت تر استفاده کنید یا از چشم بندهای خواب استفاده کنید.

5. دمای اتاقتان کم باشد

بدن شما هنگام خواب به طور طبیعی خنک می شود ، بنابراین دمای پایین اتاق تا حد ممکن خواب بهتری برایتان به ارمغان می آورد. دمای اتاقتان را در شب کاهش دهید ، زیرا ممکن است باعث شود از خواب بیدار شوید و احساس گرمای بیش از حد کنید. تهویه پنجره خود را حتی در زمستان باز بگذارید تا هوا و اکسیژن تازه وارد اتاق شود. دمای اتاق ایده آل برای خواب 12 درجه سانتیگراد (54 درجه فارنهایت) توصیه می شود ، در حالی که سایر متخصصان ادعا می کنند دمای بین 60 - 65 مطلوب است.

6. یک مراسم خواب داشته باشید

قبل از خواب فعالیت های آرامش بخش داشته باشید:کتاب بخوانید ، شمع بسوزانید ، حرکات کششی انجام دهید ، مراقبه کنید تا بتوانید خود را از نظر ذهنی برای خواب آماده کنید. نور اتاق را یک ساعت قبل از خواب کم تر کنید. به موسیقی آرامش بخش گوش دهید، مدتی قبل از خوابیدن لباس خواب خود را بپوشید و مقداری چای گیاهی یا شیر داغ میل کنید. انتظار نداشته باشید که تمام روز را مداوم کار کرده و به محض رفتن به محل خواب، خوابتان ببرد.

7. اتاق خواب خود را آماده کنید

اگر فضای کافی برای انجام این کار در خانه دارید ، تمام وسایل الکترونیکی (از جمله آن تلویزیون) را از اتاق خواب خود خارج کنید. اتاق خواب خود را با تصاویرخواب و رویاهای شیرین تزئین کنید.  از ملافه های با کیفیت و تشکی که واقعاً لذت می برید استفاده . اگر در منطقه بسیار محدودتری زندگی می کنید و اتاق خواب شما برابر با خانه ، فضای انبار و خانه حیوان خانگی است ، پس سعی کنید حداقل تختخواب خود را منظم و دورتر سایر فضا نگه دارید.

8. کار های روزانه را در ذهنتان به پایان برسانید 

اگر نگرانی ها و مشغله های کاری را در ذهنتان پایان ندهید، در طول خواب سعی در حل آن خواهید داشت. در صورت لزوم ، نگرانی های خود را قبل از خواب بنویسید. در حالت ایده آل ، اهداف خود را برای روز بعد در پایان روز کاری خود در برنامه ریز خود بنویسید. قبل از خواب مثبت فکر کنید و لیست قدردانی و موفقیت های خود را نگاه کنید تا با حس مثبتی به خواب بروید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه