روش دوبخشی یادداشت نویسی

طراحی

یادداشت نویسی با کسب نمرات بالا در امتحان رابطه مستقیم دارد اما بسیاری از دآنش اموزان نمی‌دانند چگونه یادداشت برداری کنند. روش دو بخشی یادداشت برداری یکی از انواع روش‌های  یادداشت برداری می باشد. این روش بسیار راحت می‌باشد که در ادامه به توضیح روش دو بخشی خواهیم پرداخت.
روش دو بخشی(split-page)دقیقا همان چیزی است که به نظر می رسد. صفحه را با کشیدن یک خط عمودی به دو بخش تقسیم کنید. این خط باید ۶ تا۷ سانت از سمت چپ فاصله داشته باشد.
چه چیز در دو سمت بنویسیم؟
در این روش همانند روش کورنل، از سمت راست برای نوشتن یادداشت‌های سر کلاس استفاده می شود. سعی نکنید کلمه به کلمه سخنرانی را یادداشت کنید. تنها نکات مهم و مطالب مؤثر را بنویسید. برای نوشتن از علائم و اختصار نیز استفاده کنید تا باقی مطالبی که توسط معلم مطرح می‌شود را از دست ندهید.
از ستون سمت چپ می توانید برای نوشتن کلمات کلیدی، عبارات مهم، واژه‌های اصلی و … استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای نوشتن سؤالاتی که ممکن است مطرح شود یا در ذهنتان ایجاد می شود، استفاده کنید. دقت داشته باشید توضیح مربوط به کلمات کلیدی و یا جواب سؤالات باید در سمت چپ موجود باشد.
سعی کنید ستون سمت چپ را لحظاتی بعد از کلاس پر کنید، زمانی که هنوز مطلب در ذهنتان تازه است.
شما همچنین می‌توانید صفحه را به ۳ ستون تقسیم کنید. از ستون سمت راست برای نوشتن یادداشت از مطالب بیان شده سر کلاس استفاده کنید. از بخش میانی برای نوشتن کلید واژه‌ها و عبارات مهم استفاده کنید. از سمت چت نیز می‌توانید برای نوشتن سؤالات مطرح شده یا سؤالاتی که در ذهنتان است استفاده کنید.
عنوان درس، تاریخ مطلب در بالای برگه یادداشتتان از یادتان نرود!

شاید بخشی از مهارت یادداشت نویسی ذاتی باشد اما با تمرین و روش‌های مختص یادداشت نویسی می‌توانید یادداشت برداری موفقی داشته باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه