اهمیت عضویت در گروه‌های مطالعاتی

طراحی
گروه‌های مطالعاتی تأثیر بسیار مهمی در پیشرفت تحصیلی شما دارند. شما در گروه‌های مطالعاتی امکان مباحثه و  به اشتراک گذاشتن مطالب آموخته شده را دارید. گروه‌های مطالعاتی به شما فرصت می‌دهد تا مهارت های خود را توسعه دهید.

فواید عضویت در گروه‌های مطالعاتی:

مسئولیت پذیری: وقتی شما بدانید افراد گروه روی شما حساب کرده اند، آماده می‌شوید و با تمرکز بیشتری مطالعه می کنید.
مطالعه فعال: شما احتمال بیشتری برای استفاده از استراتژی های فعال و مبتنی بر شواهد در طول مطالعه گروهی دارید و بنابراین به طور موثر تر یاد می گیرید.
پشتیبانی: آیا یک سوال دارید؟ کمک می خواهید؟ افراد گروه به راحتی می‌توانند به شما کمک کرده و راهنماییتان کنند.
مطالعه عمومی:افراد گروه همگی یک هدف دارند و آن موفقیت تحصیلی است.برای اکثر افراد تلاش گروهی برای دستیابی به هدف خوشایند تر از مطالعه تنها است.

ویژگی گروه مطالعاتی:

با چه کسانی هم گروه باشیم؟

افراد گروه مطالعاتی باید ۲ تا ۵ عضو داشته باشند تا وقت کافی برای پرسش و پاسخ داشته باشند. افرادی را برای هم گروهی انتخاب کنید که متعهد بوده و در جلسات آماده باشند.
فردی را به عنوان مسئول گروه انتخاب کنید تا مسئول برنامه ریزی، پیشرفت گروه، کمک به تمرکز گروه و … باشد.

چه زمانی باید یکدیگر را ملاقات کنید؟

بهتر است هفته‌ای یکبار جلسات مطالعاتی شما برگزار شود. همچنین بهتر است قبل از امتحان نیز جلسات را برگزار کنید. هرچه این جلسات منظم‌تر برگزار شود، نتایج بهتری را به ارمغان می آورد.

زمان و مکان جلسات چگونه باشد؟

سعی کنید با گفتگو ابتدا از زمان های کم شروع و رفته‌رفته زمان جلسات را به ۶۰ الی ۹۰ دقیقه برسانید. زمانی را انتخاب کنید که اکثر افراد در آن زمان از تمرکز بالاتری برخوردار هستند.
سعی کنید فضایی آرام انتخاب کنید. از فضاهایی که خیلی راحت باشید نیز پرهیز کنید. جایی را انتخاب کنید که امکان تخته سفید، لپ تاپ را نیز داشته باشد.

فعالیت‌های گروه مطالعاتی:

۱ـ همه اعضای گروه مطالعاتی باید آماده باشند. با اعضای گروه در مورد  فعالیت گروه صحبت کرده و با استفاده از ایمیل یا ابزار دیگر جلسات و فعالیت‌های گروه را به اطلاع آنان برسانید تا آماده باشند.
۲ـ جلسه را با مرور آنچه که در هفته گذشته مطالعه کردید،شروع کنید.اعضای گروه می‌توانند یادداشت‌های خود را به اشتراک بگذارند تا چالش های ایجاد شده را باهم بررسی کنند.
۳ـ به نوبت سعی کنید مشکلات خود را حل کنید تا اشکالات تمامی اعضای گروه بر طرف شود.
۴ـ سعی کنید در گروه از روش‌های مطالعاتی جدید استفاده کنید. نقشه های مفهومی بنویسید و برای حل آن‌ها تلاش کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه