موسیقی مناسب مطالعه چه ویژگی دارد؟

طراحی
محیط مطالعه بسیار آرام نیز می‌تواند باعث شود ذهن شما به نکات دیگری جلب شود حتی سبب خواب آلودگی شما شود.موسیقی یکی عواملی است که به افزایش تمرکز و یادگیری کمک می‌کند اما آیا هر نوع موسیقی سبب افزایش یادگیری و تمرکز می شود؟ پاسخ قطعاً منفی می باشد. به همین دلیل اهمیت انتخاب موسیقی مناسب برای مطالعه را نمی‌توان دست کم گرفت.
البته برخی از محقیق نیز معتدقند که موسیقی تأثیر خوبی بر مطالعه ندارد اما گوش دادن به موسیقی برای برخی از افراد بسیار واجب است و حتی موجب بهبود خلق و خوی آنان نیز می شود.

ویژگی موسیقی خوب:

۱ـ یکی از موسیقی‌های مناسب برای مطالعه که سبب افزایش تمرکز می شود، موسیقی کلاسیک است. موسیقی کلاسیک بهترین گزینه برای گوش دادن می باشد.
۲ـ طبق تحقیقات صورت گرفته گوش دادن به اثر موتزارت قبل از امتحان سبب تمرکز بیشتر دانشجویان می شود. این موسیقی عمل‌کرد مغز را بهبود بخشیده و سبب بازدهی بیشتر مغز می شود.
۳ـ گوش دادن به موسیقی محیطی حتی بیشتر از موسیقی کلاسیک می‌تواند اثر‌بخش باشد. مثلاً گوش دادن به موسیقی متن یک فیلم خوب بسیار مؤثر است.
۴ـ در حین مطالعه به صداهای طبیعت گوش دهید. مثلاً گوش دادن به صدای باران، امواج، جنگل ها یا حیوانات موجب ایجاد آرامش در شما می شود. این آرامش می‌تواند در حدی باشد که سبب شود شما احساس کنید در جهان دیگری هستید.
۵ـ گوش دادن به موسیقی با صدای بلند نه تنها موجب تمرکز و آرامش در شما نمی‌شود بلکه سبب می‌شود ذهنتان از موضوع مطالعه منحرف شود. یادتان نرود که هدف شما مطالعه است نه گوش دادن به موسیقی!
۶ـ ایجاد لیست پخش دلخواهتان به شما این امکان را می‌دهد تا هر زمان به آهنگی نیاز داشتید، آن را گوش دهید. همچنین از گشتن بین آهنگ ها جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در وقت مطالعه شما می شود.
۷ـ از رادیو به موسیقی گوش ندهید. زیرا گوش دادن به تبلیغات و تیز های موجود در بین موسیقی‌های رادیو سبب کاهش تمرکز شما می شود.
۸ـ لیست های پخشی را ایجاد کنید که حداکثر تا ۴۰ الی ۵۰ دقیقه طول بکشد. این به شما کمک می‌کند تا زمان مطالعه و استراحتتان نیز تنظیم شود.
۹ـ قبل از رفتن به رختخواب یا قبل از امتحان، به موسیقی گوش دهید. اینکار سبب افزایش احساس آرامش در شما می‌شود و ذهن را برای فعالیت روز بعد آماده می کند.
۱۰ـ انتخاب بهترین آهنگ برای مطالعه بسیار حائز اهمیت می‌باشد اما چیزی که از آن مهم‌تر است این است که چه ساعتی به موسیقی گوش دهید. زمانی به موسیقی گوش دهید که قصد دارید به مطالعه بپردازید.

دیدگاه خود را بیان کنید

خبرنامه